Jednakże dla większości ludzi była to jednak czarna magia. Dzisiaj stan wiedzy na temat Internetu jest ogromny, a świadomość jego istnienia jest bliska praktycznie każdemu, nawet osobom w starszym wieku.
Początkowymi użytkownikami sieci byli głównie pracownicy naukowi, studenci oraz osoby, które zarządzały tymi sieciami w instytucjach rządowych. Wprowadzenie hasła Word Wide Web sprawiło, że Internet stał się zrozumiały dla wszystkich i zwiększył się jednocześnie jego zasięg, dzisiaj praktycznie każdy może z niego korzystać. Internet doczekał się uznania, jako część mediów światowych, masowej kultury, to swoisty znak współczesnej cywilizacji. Charakterystycznie zapisane adresy internetowe znajdzie się na wizytówkach, billboardach, reklamach w telewizji, prasie, licznych ulotkach reklamowych, broszurach itp. Własny adres e-mail to niemal wyrocznia w zakresie statusu społecznego.
Zgodnie z danymi statystycznymi, społeczność internetowa to ponad 100 mln obywateli.
Poza tym z roku na roku zwiększa się zainteresowanie tym typem mediów przez „zwykłych obywateli”, którzy do tej pory nie wykazywali zainteresowania tą sferą. W Polsce Internet pojawił się w 1990 r., czyli tuż po transformacji ustrojowej. W porównaniu z resztą świata było to dosyć późno, lepiej jednak później niż wcale. Pierwszą siecią komputerową było połączenie pomiędzy uczelniami w Warszawie, Wrocławiu i Gliwic.
Krajowe Akademickie Sieci Komputerowe zaczęły powstawać jednak wcześniej, bo w 1986 roku. W miesięczniku „Komputer”, w tym samym roku powstał pierwszy w Polsce BBS. Był to pewien model elektronicznej skrzynki kontaktowej, która była dostępna dla użytkowników posiadających modem i komputer. Do światowej sieci, jako pierwszy podłączono gdański system BBS. Podobnie jak i na świecie, także w Polsce Internet na początku był domeną głównie uczelni wyższych oraz instytucji rządowych.