Przy wyborze telefonu kierujemy się wieloma czynnikami, które będą miały decydujący wpływ na nasze zadowolenie z użytkowania. Nie ma telefonu idealnego, ponieważ dla każdego kluczowe znacznie będzie miał inny element konstrukcji. Szukając nowego aparatu telefonicznego zwracamy uwagę na takie elementy jak: wielkość ekranu, szybkość działania, cena, czy ma slot na kartę pamięci Micro SD, wielkość samego telefonu, jakość robionych zdjęć, a także na taką prozaiczną rzecz jaką jest kolor obudowy. Jednak wydaje się, że najwięcej osób przykłada wielką uwagę do czasu trzymania baterii na jednym ładowaniu. Jest to niezwykle ważna rzecz, która w sposób znaczący wpływa na komfort użytkowania telefonów.
Gdy telefony komórkowe zaczęły szturmem zdobywać rynek, wiele osób wskazywało z podziwem na czas ich działania bez ładowania. Czasy te dochodziły do tygodnia, a niekiedy, wraz z wchodzeniem do użytku kolejnych modeli, nawet do dwóch tygodni. Były to niesamowite osiągi, a wydajność ogniw sprawiała, że można było zapomnieć, gdzie się zostawiło ładowarkę.
Obecnie czas trzymania baterii w telefonach pozostawia wiele do życzenia. Trzeba przyznać, że w tym względzie nastąpił bardzo mocny krok wstecz. Rozwój technologii, który pozwolił najpierw na stworzenie kolorowych wyświetlaczy, a następnie dotykowych ekranów nie poszedł w parze z rozwojem baterii.
Współczesne telefony – smartfony potrafią bardzo wiele, mogą być nawigacją, kamerą, aparatem fotograficznym, są wodoodporne i mają wiele innych przydatnych funkcji. Jednakże radość z korzystania z tych wszystkich dobrodziejstw psuje czas działania na baterii. Wiadomo, że większe ekrany o wyższych rozdzielczościach, potrzebują więcej prądu, mimo to, współczesne telefony mają moce obliczeniowe niegdysiejszych komputerów, dlatego nie jest zrozumiały fakt, że nie rozwijano technologii ogniw baterii.
Jeden, maksymalnie dwa dni działania na jednym ładowaniu to wynik mocno poniżej oczekiwań. Współczesne baterie do telefonów nie są przystosowane do możliwości nowoczesnych smartfonów. Mimo, że producenci stale starają się ten błąd naprawiać, to wydaje się, iż jest to praca żmudna i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Mamy prawo tak uważać, mając ciągle w pamięci dwutygodniowe używanie telefonu w przeszłości.
Postęp technologiczny to nie tylko piękne ekrany, czy niesamowite możliwości obliczeniowe. To również rozwój baterii do telefonów, dzięki którym będziemy mogli tych technologii używać, bez obaw o to, że bateria się wkrótce rozładuje.