Poruszanie się po stopniach jest dla starszych ludzi z reguły problemem. Podobnie jest z osobami niepełnosprawnymi, schorowanymi, czy kontuzjowanymi, którzy nie są w stanie obejść się bez odpowiedniego sprzętu ułatwiającego przemieszczanie się. Z tego prostego powodu preferują oni budynki parterowe, do których jest bezpośredni wjazd z ulicy, bez stopni na zewnątrz i wewnątrz.
Niestety, większość urzędów, szpitali, przychodni oraz sklepów nie ma nawet zwykłego podjazdu pod drzwi wejściowe. Z reguły, aby wybudować takowy potrzebne są zezwolenia budowlane, którymi nikt nie ma czasu zawracać sobie głowy. Sytuacja polepsza się z roku na rok, jednak wciąż niepełnoprawni czują się bezsilni w wielu sytuacjach. Tam, gdzie są piętra i schody wewnętrzne, zazwyczaj można skorzystać z windy. Wyjątkiem są stare bloki, w których takiego wyboru nie ma.
Domu jednorodzinne buduje się zawsze według własnych potrzeb. Jeżeli sytuacja tego wymaga, zazwyczaj inwestor rezygnuje z domu dwupoziomowego na rzecz rozległej powierzchni parterowej. Ta druga opcja jest oczywiście wygodniejsza, bo nie ma schodów wewnętrznych, które stanowią barierę dla mniej sprawnych, jednak zajmuje dużo większą powierzchnię, co nie zawsze bywa wygodne dla reszty zdrowych domowników. W takich wypadkach często tworzy się coś na kształt dwóch osobnych mieszkań. Dom w ten sposób jest łatwiej podzielić, gdy mieszkają w nim dwie niezależne rodziny. Wówczas mniej sprawni zajmują dolne piętro wraz z opiekunami, a młodsi, czy sprawniejsi mieszkają na górze.
Niektóre domy są wyposażone w specjalne podjazdy, które montuje się tuż obok schodów wewnętrznych. Podjazd jest oczywiście bardzo łagodny, a co za tym idzie, potrzebuje sporo przestrzeni. Takie rozwiązanie zabiera nieco cennego miejsca, ale za to pozwala na postawienie większego budynku piętrowego na mniejszej powierzchni. Przy większym nakładzie finansowym niepełnosprawny może pokusić się o wmontowanie ruchomego podjazdu, który w zupełności zastąpi windę. Dzięki takiemu systemowi z pokonaniem wysokości dadzą sobie radę nawet ci, którzy mają nie tylko niesprawne nogi, ale i słabe ręce i nie są w stanie sami podjechać pod górkę. Stawiając schody wewnętrzne trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i wygodzie wszystkich domowników, dlatego ich typ musi być dostosowany do wieku i możliwości każdego mieszkańca. Przy dużej ilości osób, które mają pewne problemy z poruszaniem się najlepiej w ogóle zrezygnować ze schodów wewnętrznych na rzecz lepszego rozplanowania pomieszczeń w domu parterowym.