Ciekawa postać w świecie fotografii – Bresson

Filed in Kultura by on 11 lutego 2014 0 Comments

Henri Cartier-Bresson jest wyjątkowo znanym oraz uznanym w świecie francuskim fotoreporterem XX wieku. Jego wkład w rozwój fotografii oraz prezentowania w obiektywny sposób rzeczywistości w jej najczystszej postaci przyczyniła się nie tylko do rozwoju samej dziedziny, ale również poszerzyła horyzonty myślowe oraz poznawcze milionowych rzesz odbiorców.

Bresson w uznaniu jego wyjątkowego talentu oraz nieporównywalnego doświadczenia uważany jest w środowisku za swoistego ojca fotoreportażu. Henri Bresson urodził się 22 sierpnia 1908 roku i zmarł 3 sierpnia 2004 roku przez całe jego życie fotografia stanowiła nieodłączny element jego osobowego ja. Można śmiało powiedzieć, że stanowiła ona jego istotę, której ekspresywne wyrazy dawał poznać szerokim rzeszom odbiorców.Artysta używał głównie standardowego rodzaju obiektywu ogniskowego 50 mm. Posługiwał się nim w sposób mistrzowski, o czym świadczy niezaprzeczalnie fakt, że jego prace pojawiały się w najbardziej znanych czasopismach trzech dekad oraz wisiały w najbardziej prestiżowych galeriach Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

Jego wystawa zatytułowana Decisive Moment była pierwszą na świecie wystawą fotograficzną, która swoim wyrafinowaniem zaskarbiła sobie miejsce w samym Luwrze. Prace Bressona nabierają swojego wyjątkowego wyrazu dzięki bogatemu zapleczowi samego autora – w latach 20 – tych XX wieku studiował malarstwo ponadto ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie w Cambridge, co pozwoliło mu w odmienny sposób podchodzić do codziennej otaczającej człowieka rzeczywistości.

Mimo początkowych porażek wystawienniczych Bresson nie zrażał się niepowodzeniami sukcesywnie stając się coraz lepszym oraz z każdym dniem szlifując swoje umiejętności. W latach 30 – tych XX wieku był członkiem ekspedycji etnograficznej na terenach Meksyku doświadczenie to zaowocowało rozpoczęciem pracy, jako niezależny fotograf. Bresson nie ograniczał się jedynie do obiektywu fotograficznego był on również asystentem w filmach Jeana Renoira, a w 1937 roku kręcił wybitne filmy dokumentalne na terenach Hiszpanii.

Wraz z nastaniem wojny został więźniem niemieckich obozów, doświadczenie izolacji oraz totalnego ograniczenia swobód zaowocowało w przyszłości na jego sposobie postrzegania świata. Cartier-Bresson pracował dla prawie wszystkich wielkich dzienników i czasopism na całym świecie. Był współzałożycielem słynnej agencji fotograficznej Magnum. U schyłku swojego życia nie uprawiał już fotografii, za to powrócił do swoich dawnych pasji malowania i rysowania. Zmarł w wieku 95 lat w miejscowości Isle-sur-la-Sourge niedaleko Marsylii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *