Dlaczego kaski są tak ważnym elementem dla każdego motocyklisty?

Filed in Motoryzacja by on 26 lipca 2016 1 Comment

Polskie przepisy mówią: „Art. 40. 1. Kierujący motocyklem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy hełmów ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym”. Oznacza to, że kaski motocyklowe są ważne i to właśnie od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo. Powinniśmy jednak zawsze pamiętać o tym, że kask sam w sobie to jedno, ale jego jakość to zupełnie inna kwestia. Przykre jest to, że polskie prawo nie spojrzało również na to, ponieważ to z pewnością przyczyniłoby się do mniejszej liczby groźnych wypadków z udziałem motocyklistów – nie tylko tych powodowanych z ich winy.

Jakie korzyści wynosimy z dobrze dobranego kasku?

kask motocyklowy

Tak jak już zostało wspomniane kaski motocyklowe (http://www.moto-tour.com.pl/pol_m_Dla-motocyklisty_Kaski-motocyklowe-14087.html) mają służyć przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego tak ważne jest ich odpowiednie dopasowanie. Nie jest to możliwe w przypadku kasków niższej półki jakościowej. W tym przypadku producenci zwracają uwagę przede wszystkim na ilość a nie jakość produkcji. Kaski poprawiają nie tylko bezpieczeństwo, ale bezsprzecznie wpływają również na komfort jazdy i o tym zapominać nie wolno. Czego ponadto należy wymagać od kasku?

  • ochrona przed słońcem – nowoczesne kaski motocyklowe z górnej półki cenowej posiadają specjalne systemy przeciwsłoneczne, dzięki którym kierowca jednośladu nie musi obawiać się oślepienia spowodowanego mocnym słońcem.
  • amortyzacja wstrząsów – skorupa dobrych kasków wykonana jest z wysokojakościowych materiałów. Właśnie przez to tak często dobrej jakości kaski są po prostu drogie i nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.
  • odpowiednia wentylacja – to również istotny element. Jeśli zabraknie dobrych systemów wentylacyjnych to niestety nie będzie można mówić o żadnym komforcie jazdy. Motocyklista będzie skupiał się na spływającym po czole pocie zamiast na drodze – czy to bezpieczne? Niekoniecznie.

Dlaczego tak często mówi się o wypadkach motocyklowych? Przecież jest to pojazd jak każdy inny i zwykle wsiadają na niego na prawdę rozważni ludzie. Niestety, nie wszyscy są tak samo odpowiedzialni. Często to z winy kierowców samochodów motocykliści padają ofiarom wypadków. Kierowcy samochodów są jednak w o tyle dobrej sytuacji, że chroni ich pas i blacha pojazdu, motocyklista może polegać jedynie na szczęściu i dobrym kasku oraz stroju. Nie można nikogo zniechęcać do jazdy motocyklem, to na prawdę świetna przygoda, która może wyzwolić z nas ogromne pokłady hormonów szczęścia, niemniej jednak rozwaga i odpowiedzialność zawsze muszą być na pierwszym miejscu.

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. pompowtrysk pisze:

    Kask to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o wyposażenie motocyklisty..nie rozumiem w ogóle tych pytań, dlaczego są one ważne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *