Złomowanie i skup aut – na jakie ceny możemy liczyć?

Filed in Motoryzacja by on 17 września 2019 1 Comment

Wielkimi krokami zbliżają się dwie, niezbyt przyjazne dla naszych samochodów pory roku – późna jesień i zima. Stare auta, często odmawiają wtedy posłuszeństwa. Warto wtedy zastanowić się nad opłacalnością koniecznych napraw, a alternatywą jest oddanie pojazdu na auto złom. Co w związku z tą możliwością powinniśmy wiedzieć? Przyjrzyjmy się więc bliżej temu tematowi.

Złomowanie samochodu
Czy skup aut za gotówkę to atrakcyjna oferta? Jaka jest cena tych usług?

Skup aut za gotówkę – na co uważać?

W sieci internetowej możemy trafić na całą masę ogłoszeń o treści podobnej do tej z powyższego nagłówka. Jednak nie wszystkie firmy, jak i prywatni handlarze okazują się w tej kwestii uczciwi, a przez niedopełnienie formalności to i my sami możemy narobić sobie kłopotów. Często podsuwają swoim klientom fikcyjne, bądź pisane na dane tzw. „słupa” umowy kupna – sprzedaży. Jeśli nie dojdzie ona do rzeczywistego skutku, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na nas karę za brak kontynuacji obowiązkowego ubezpieczenia OC. A te z kolei bywają bardzo bolesne – w przypadku samochodu osobowego jest to kwota do 4500 zł! Aby spać spokojnie, warto zlecić tego typu usługi profesjonalnej firmie, która wystawi zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu, z którym z kolei musimy się udać do Wydziały Komunikacji wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie samochodu. Końcowym etapem tego procesu będzie poinformowanie o tym fakcie naszego ubezpieczyciela. Jest to jedyna, legalna droga do zakończenia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Złomowanie samochodu – jakiej ceny się spodziewać?

Oddanie auta do złomowania również wiążę się dla nas z gratyfikacją finansową, i często jest to całkiem znaczna kwota! Firmy najczęściej oferują różne stawki w zależności od wagi i kompletności pojazdu. Także jasnym staje się fakt, że za złomowanie małego auta miejskiego zaoferują nam niższą cenę, niż za półciężarowego busa. Ważnym aspektem jest również wyposażenie oddawanego auta oraz jego stan. Firmy zajmujące się autokasacją często oferują sprzedaż części zamiennych, które poddaje się procesowi regeneracji, bądź sprawdzenia poprawności działania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę rodzaj transportu jakim nasz samochód dotrze do stacji demontażu – w przypadku transportu na własną rękę – na kołach w wielu przypadkach cena będzie wyższa. Nie bez znaczenia jest również region, w którym dokonujemy transakcji, i lokalny rynek, który rządzi się swoimi prawami. Ceny za złomowanie auta w Gliwicach – czyli dużym ośrodku miejskim na Śląsku na pewno będą odbiegać od tych w podlubelskiej małej wiosce. Ostatnim mającym znaczenie aspektem jest także sezonowość – ceny złomu potrafią się wahać w różnych przedziałach cenowych na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Przy dobrej koniunkturze na pewno dostanie atrakcyjniejszą stawkę.

Jak zezłomować stary samochód?

Aby mieć pewność, że usługa zostanie przeprowadzona bez zarzutów, warto skorzystać z ofert dużych firm, które zajmują się auto złomowaniem od wielu lat. Warto dopytać o formalności, które należy podjąć przy tym przedsięwzięciu, i pamiętać o konieczności otrzymania zaświadczenia o przyjęciu pojazdu do recyclingu. Konieczność pożegnania się z naszym starym pojazdem bywa sama w sobie wystarczająco smutna, i powinna to być jedyna nieprzyjemna czynność z tym związana, a prawdziwi fachowcy pokierują w dużej mierze resztę spraw za nas.

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Gliwicki pisze:

    Wiem z doświadczenia, że warto najpierw przedzwonić i dopytać o cenę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *