Wielu marzy o napisaniu oraz wydaniu własnej książki. Jednak w tradycyjnym procesie jest to dość trudne, bo poza napisaniem jej trzeba znaleźć wydawcę lub zainwestować w jej druk jeśli chcemy wydać ją samodzielnie.
Wydanie książki elektronicznej czyli popularnego e-booka, nie wymaga żadnych kosztów i innych poświęceń.
Aby powstał pomysł napisania e-booka musi zaistnieć jakaś motywacja, a te są różne np:
- chęć zysku,
- promocja własnego biznesu,
- edukacja,
- własna satysfakcja.
Bez motywacji i celu nie da się nic zrobić.
Początkowo napisanie e-booka może wydawać się niełatwe. Jednak to tylko kwestia dobrej organizacji pracy. Podstawowym krokiem jest rozłożenie całej pracy na etapy.
Po pierwsze bardzo dobrze przemyśl temat na jaki chcesz pisać tzn. jak chcesz go ująć, czy masz dostęp do źródeł czy może będziesz pisał na podstawie własnego doświadczenia. Przemyśli to jaką objętość stron miałaby mieć docelowo książka.
Drugim ważnym krokiem jest temat e-booka. Wypisz co najmniej kilka wariantów, zanim podejmiesz decyzję. Najlepiej, aby był ciekawy i wyróżniał się, ale by nie był za długi.
Kolejno, należy zdefiniować swojego czytelnika, czyli odpowiedzieć na pytanie dla kogo piszę? Kto będzie potencjalnym odbiorcom?
Następnie, dobrze by było sformułować swoją tezę dotyczącą tematu głównego. Powinna być przedstawiona jak najbardziej szczegółowo.
Format e-booka także jest bardzo ważny. Najlepiej gdyby był pisany w Wordzie, a na koniec zamieniony na PDF.
Jak najczęściej się da- dziel tekst na akapity. E-book czytany na ekranie monitora, będzie wówczas łatwiej przystępny dla czytelników. Wykorzystaj również:
- różne wielkości czcionek,
- pogrubienia,
- pochylenia i inne, co także ułatwi innym odbiór treści.
Zanim zaczniesz pisać , możesz także zajrzeć do zamieszczonych już elektronicznych książek i zasugerować się sprawami technicznymi. To może być bardzo pomocne.