Mimo że, nie jest to skomplikowane to jednak podstawy wiedzy są konieczne by móc sprawnie poruszać się w tym gąszczu informacji, plików itp. Internet często określa się pojęciem „sieci sieci”, jest to uzasadnione ze względu na rozległe połączenia, jakie wykazuje to medium. Komunikacja odbywa się poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej, czyli całego osprzętu jak kabli, łączy satelitarnych itp. Najmniejszymi składowymi tej ogromnej sieci są lokalne połączenia kilku komputerów, czyli LAN, te z kolei są podłączone do miejskiej sieci MAN, a ta do jeszcze większej sieci krajowej.
Na tym etapie kończy się poziomowanie ważności sieci. Klientem sieci są maszyny lub programy, które są dostosowane do kontaktowania się z serwerem i przyjmowania z niego odpowiednich danych. Klient wysyła na serwer żądanie odnośnie konkretnej wiadomości, ta zaś opracowuje ją wstępnie i wysyła. Przeglądarki www są przykładem takich klientów. Serwer odpowiada za podawanie plików, przetwarzanie danych, obliczenia, translację, obsługę drukarek itp.
Jeszcze kwestia IP. Cóż to jest? To unikalny numer, jaki posiada każdy komputer, który zostaje podłączony do sieci. To własny numer komputera, nikt nie ma takiego samego. Jest to ciąg cyfr oddzielonych od siebie kropką z przedziału od 0 do 255. Dzięki numerowi komputer jest rozpoznawany w sieci, jako zdolny lub niezdolny odbierać informacje. Ze względu na to, że komputery mają zdolność operowania tylko adresami IP to konieczne jest tłumaczenie poszczególnych nazw domen na adresy IP.
Proces przyporządkowania tych domen dla danych adresów nie jest przez nic regulowany, nie żądzą nim żadne reguły. Z kolei adresy URL są to jednoznaczne adresowanie informacji w sieci. Dzięki temu adresowi można zdiagnozować położenie dokumentów, czyli witryn, stron www. Wraz z rozwojem sieci internetowych pojawiają się coraz to nowe pojęcia. Na pewno istniejąca baza terminów to jeszcze nie koniec.