W dobie, gdy na ulicach jest coraz więcej samochodów, a poruszanie się nimi często oznacza w miastach stanie w korkach, rosnąca liczba osób przesiada się na rowery. Niejednokrotnie wychodzi to również na zdrowie, bo przy okazji dojazdu do pracy czy szkoły jednocześnie dbamy o naszą kondycję fizyczną. Istotne jest jednak, aby właściwie dobrać nie tylko wygląd roweru do naszych oczekiwań, ale również do dróg. Różne rowery miejskie będą rozmaicie sprawdzać się w różnych warunkach i czasem lepiej jest poświęcić swoje marzenia o konkretnym rowerze na rzecz wygody i komfortu jazdy.
W zasadzie jeśli chodzi o rowery miejskie, które przeznaczone są konkretnie do jazdy po mieście, to wybór ogranicza się do dwóch ogólnych rodzajów. Jeden rodzaj roweru to klasyczny „holender”, czyli rower z charakterystyczną ramą, na którym utrzymujemy pozycję wyprostowaną. Drugi rodzaj roweru przypomina nieco rower górski i zwany jest szybkim rowerem miejskim albo po prostu nowoczesną jego odmianą. Tutaj pozycja jest pochylona, podobnie jak w większości rowerów do jazdy rekreacyjnej poza miastem. O ile ramka w „holendrach” określana jest jako damska, to w nowoczesnych rowerach o miejskim zastosowaniu będzie zdecydowanie męska – choć rzecz jasna nie wpływa to na wybór danego roweru dla danej płci.
„Holender” jest bardzo znanym typem roweru miejskiego, z którego rozpoznaniem większość osób nie miałaby absolutnie żadnego problemu. Charakterystyczna, zakrzywiona rama i usytuowanie siodełka względem kierownicy sprawia, że każdy rowerzysta utrzymuje na tym rowerze postawę siedzącą, wyprostowaną. Jak można się spodziewać, jazda taka na pewno jest bardziej komfortowa, ale jednocześnie będzie raczej wolna. Rowery takie zwykle mają ciężką ramę, a więc nadadzą się tam, gdzie mamy dość prostą i mało zatłoczoną drogę, najlepiej w formie ścieżki rowerowej.
Nowoczesne, szybkie rowery miejskie wymuszają na rowerzyście jazdę w pozycji pochylonej; co prawda zmniejsza to wygodę i komfort poruszania się, ale jednocześnie dodaje szybkości przemieszczania. Rowery tego rodzaju są lżejsze, a więc poradzimy sobie z wnoszeniem ich np. do mieszkania czy biura. Są również szybsze, a sztywna, wysoka rama powoduje, że pozostają o wiele bardziej zwrotne. Dzięki temu sprawdzą się jako maszyna do lawirowania między autami.
Rowery miejskie dziś dostępne są w praktycznie każdym lepszym sklepie rowerowym. Profesjonalny sprzedawca z pewnością doradzi konkretne rozwiązania, jednak już teraz warto wiedzieć, jaką charakterystykę mają dwa typy rowerów przeznaczonych do miasta – ma to bowiem wpływ na ich wybór.