Pielęgnacja regeneracyjna boisk sportowych

Filed in Sport by on 1 sierpnia 2017 0 Comments

Eksploatacja boisk piłkarskich, szczególnie długotrwała oraz intensywna, wpływa negatywnie na jakość nawierzchni muraw. Nie tylko obciążenie podłoża, ale także zabiegi pielęgnacyjne oraz warunki atmosferyczne mają znaczenie dla wzrostu traw. Tym samym konieczne jest stosowanie zabiegów regeneracyjnych, garten-sport.pl, do których zalicza się między innymi: głębokie spulchnianie, dosiew traw oraz specjalistyczne nawożenie.

Głębokie spulchnianie

W celu wykonania tego typu zabiegu stosuje się drenowanie wgłębne, które umożliwia lepszy wzrost korzeni roślin. Głębokie spulchnianie boisk piłkarskich sięga aż do trzydziestu centymetrów w głąb gleby. W skrajnych przypadkach takie działania należy przeprowadzać co roku. Z reguły jednak stosuje się je raz na dwa lub trzy lata. Tego typu działanie jest konieczne ze względu na ciągły nacisk na podłoże, który powoduje obniżenie się przepuszczalności wody oraz powietrza, natomiast trawa ukorzenia się zbyt płytko. Głębokie spulchnianie ma na celu zwiększenie tej przepuszczalności. Gleba zyskuje lekkość, a trawa ma lepsze warunki do wzrostu korzeni. Istotne jest, że wierzchnia warstwa murawy nie zostaje uszkodzona. Obfite opady atmosferyczne nie stanowią już ryzyka, ponieważ woda nie zalega na powierzchni.

Dosiewanie traw

W tym przypadku godne polecenia są specjalne urządzenia, dzięki którym można wykonać siew wgłębny. Aby młode siewki dobrze wzeszły i prawidłowo się rozwijały konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawadnianie terenu. Dodatkowe siewy nie tylko polepszają wygląd trawnika, ale również pozwalają na wyeliminowanie niechcianych gatunków traw. Duże obciążenie powierzchni wymaga stosowania dosiewu corocznie. Zwlekanie z dosiewem traw może grozić zajęciem pustych miejsc przez chwasty i inne niepożądane gatunki roślin. Duze znaczenie ma także dobór odpowiedniej mieszanki traw, dostosowanej do typu użytkowania nawierzchni.

Specjalistyczne nawożenie

Prawidłowy rozwój traw uzależniony jest w dużej mierze od wzrostu ich bryły korzeniowej. Odpowiednie preparaty i środki odżywcze wspomagają ich rozrost. Jedynie głęboko ukorzenione trawy będą wstanie wykazać długotrwałą wytrzymałość na eksploatację. Dopuszczalne jest także nawożenie dolistne. Istotne jest, aby nawóz został równomierne rozprowadzony po nawierzchni murawy. W innym przypadku w miejscach, gdzie stężenie substancji odżywczych było zbyt wysokie, trawa zacznie obumierać. Murawy boisk sportowych wymagają regularnego zasilania nawozami, najlepiej szczególnie przeznaczonymi do specjalistycznych trawników.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *