Przygotowanie murawy sportowej na zimę

Filed in Sport by on 30 listopada 2017 0 Comments

Każdy rodzaj trawnika, w tym także murawa sportowa, wymaga przygotowania do okresu zimowego. Jest to czas spoczynku roślin. Prawidłowe przygotowanie do tego okresu, będzie miało wpływ na wiosenne wschody. Dzięki przeprowadzeniu kilku specjalistycznych zabiegów, rośliny będą miały szansę przetrwać trudny czas zimowy w jak najlepszej kondycji. Pielęgnacja boisk piłkarskich jest niezwykle ważna, w przeciwnym przypadku wiosną trawa nie będzie gęsta i mocna, a poszczególne partie trawnika mogą nawet obumrzeć. W takim przypadku konieczny będzie dosiew, a doprowadzenie murawy do efektywnego stanu zajmie trochę czasu.

Jesienne zabiegi pielęgnacyjne

Bardzo istotnym zabiegiem jest nawożenie jesienne. Specjalnie dobrane składniki odżywcze w nawozie spowodują, że system korzeniowy traw znacząco się wzmocni. Dzięki temu, murawa wiosną zachwyci gęstością i witalnością. Nawozy jesienne charakteryzują się znikomymi ilościami lub brakiem azotu, który nie jest potrzebny roślinom w okresie uśpienia. Zamiast niego rośliny otrzymują dużą dawkę fosforu oraz potasu. To właśnie te składniki odżywcze mają tak dobry wpływ na system korzeniowy oraz na zwiększenie jakości traw, a tym samym dają im większe szanse na przetrwanie okresu zimowego. Sam azot natomiast ma za zadanie pobudzić roślinność do silniejszego wzrostu i polecany jest w czasie wiosenno-letnim. Optymalnym okresem na zastosowanie jesiennych nawozów jest przełom sierpnia i września. Zbyt późne nawożenie sprawi, ze murawa nie będzie zahartowana i tym samym może nie przetrwać zimy.

Kolejne istotne zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać przed nastaniem zimy to koszenie trawnika. Dzięki niemu śnieg nie przygniecie do ziemi źdźbeł, który w efekcie mogłyby gnić i pleśnieć. Należy pamiętać, że jesienią trawy rosną wolniej. Dlatego też nie wymagają tak częstego koszenia, jak w okresie letnim. Termin ostatniego koszenia zależny jest od pogody. Ciepła i słoneczna jesień sprawi, że trawa będzie nadal rosła. Natomiast niskie temperatury znacząco spowolnią jej wzrost. Dodatkowym zabiegiem chroniącym trawnik przed pleśnią jest wertykulacja, czyli wyczesywanie z trawnika nie tylko opadłych liści, ale również tak zwanego filcu. Do usuwania liści z murawy można zastosować specjalistyczne grabie, które w dużym stopniu ułatwiają pracę. Wrzesień jest optymalnym terminem na przeprowadzenie aeracji. Jest to zabieg napowietrzania gleby, dzięki czemu więcej tlenu dostaje się w obręb bryły korzeniowej traw.

Pleśń śniegowa

Brak zabiegów jesiennych lub nieprawidłowe ich przeprowadzenie prowadzić może do powstania pleśni śniegowej. Jest to choroba grzybowa. Charakteryzuje się brązowymi plamami obumarłej trawy na murawie. Z czasem mogą się one rozprzestrzenić na większy obszar i objąć nawet cały trawnik. Pleśń ta powstaje z powodu pokrywy śnieżnej, która zalegając na murawie blokuje dostęp tlenu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *