Nawadnianie boisk piłkarskich

Filed in Sport by on 1 maja 2017 0 Comments

Współcześnie boiska piłkarskie budowane są z naturalnych nawierzchni trawiastych. Naturalne murawy wymagają jednak przeprowadzaniu na nich wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które mają znaczący wpływ na jej jakość oraz funkcjonalność. Jednym z najważniejszych zabiegów, w naszych warunkach klimatycznych, jest nawadnianie boisk piłkarskich.

Budowa obiektów sportowych, a w szczególności naturalnych boisk piłkarskich wiąże się z koniecznością budowy systemu nawadniającego, który będzie zaopatrywał trawę w niezbędną do jej wzrostu wodę. W okresie wegetacji, a szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (brak opadów atmosferycznych) taki system jest nieoceniony i niezbędny. Poza podpowierzchniowym systemem nawadniającym istnieje możliwość nawadniania nawierzchni sportowych poprzez wózki nawadniające lub deszczownie bębnowe.

Czynniki wpływające na proces nawadniania

W celu właściwego nawadniania boisk sportowych niezbędne jest przeprowadzanie szeregu czynność, które mają wpływ na poprawność przeprowadzania zabiegu. Przede wszystkim w celu ustalenia odpowiedniego czasu nawadniania niezbędna jest dokładna analiza miejsca, w którym obiekt się znajduje. Należy wziąć pod uwagę dane aktualne i prognozowane i w pierwszej kolejności uwzględnić ilość naturalnych opadów atmosferycznych. Dodatkowo można posiłkować się przekrojem poprzecznym nawierzchni oraz podłoża, które może zasygnalizować ogólny poziom wilgotności.

Odpowiedni czas przeprowadzenia zabiegu nawadniania pozwoli na właściwy wzrost trawy. Szczególnie jest to ważne w okresach suszy atmosferycznej, w której brak opadów oraz gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka a jego wilgotność bardzo mała. Zaniedbanie właściwego nawadniania może doprowadzić do przesuszenia trawy, co będzie skutkowało bardzo długim okresem jej regeneracji.

W tej sytuacji bardzo ważną rolę odgrywa monitoring stanu nawodnienia murawy, który może odbywać się za pomocą odpowiedniego sprzętu do mierzenia wilgotności. Dzięki takiemu monitoringowi proces nawadniania jest w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu terminy nawadniania są optymalne. Z wieloletnich obserwacji i doświadczeni zauważone, że jednym z najbardziej optymalnych terminów nawadniania naturalnych nawierzchni bois piłkarskich są bardzo wczesne godziny poranne. Zastosowanie tego terminu pozwoli nam uniknąć wysokiego natężenia słońca, silnego wiatru, który zwiększa parowanie i znosi wodę, powodując nierównomierne nawodnienie murawy.

Dzięki odpowiedniemu monitoringowi oraz zastosowaniu odpowiedniej pory nawadniania, jakość naszej murawy będzie bardzo Obra, a korzystanie z takich obiektów będzie przyjemne dla użytkowników.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *