Transport towarów ponadgabarytowych

Filed in Biznes by on 11 marca 2020 0 Comments

Transport towarów to bardzo rozległa branża. Wśród ofert z firm świadczących usługi transportu krajowego i transportu międzynarodowego można znaleźć możliwość przewozu pojedynczych palet, całopojazdowych transportów, przewozów towarów niebezpiecznych czy towarów, które muszą być transportowe w odpowiednich warunkach temperaturowych w ramach transportu chłodniczego.

Dodatkowo, wiele firm z branży transportowo-spedycyjnej wśród swoich usług oferuje także transport towarów ponadgabarytowych. Taki rodzaj transportu charakteryzuje się odrębnymi prawami, a jego organizacja musi być ściśle dostosowana do przepisów związanych z przewozem towarów o dużych, ponadnormatywnych wymiarach.

Czym charakteryzuje się transport ponadgabarytowy?

Transport towarów ponadgabarytowych nazywany jest również transportem nienormatywnym lub ponadnormatywnym. Ten rodzaj transportu polega na organizacji przewozu towarów o wymiarach przekraczających wymiary określone przez prawo dla pojazdów poruszających się po drogach. Z tego względu ten rodzaj transportu towarów wymaga spełnienia specjalnych warunków. Potrzebne są zezwolenia wydawane po złożeniu stosownego wniosku i przedstawieniu odpowiednich ekspertyz oraz spełnienie wymogów prawnych, ponieważ transport ponadgabarytowy jest regulowany prawnie.

Zezwolenie może być wydane nawet na okres dwóch lat i jest absolutnie niezbędnym dokumentem podczas przewozu towarów o wymiarach przekraczających wymiary normatywne. Bez takiego zezwolenia nie jest możliwy transport ponadgabarytowy. Koszt uzyskania takiego zezwolenia uzależniony jest od długości trasy, która ma zostać pokonana oraz od wielkości przekroczonych wymiarów. Dostęp do różnych rodzajów naczep, o różnej ładowności powoduje pewne ułatwienie w dostosowaniu środka transportu do przewozu towarów o ponadgabarytowych wymiarach. Jednak nadal istnieją liczne ograniczenia, które można spotkać na trasie, takie jak na przykład ronda, wąskie drogi, wysokie krawężniki czy mosty, które często powodują, że taki rodzaj transportu drogowego jest po prostu niemożliwy do zrealizowania. Z uwagi na przedstawione ograniczenia w przypadku transportu towarów ponadgabarytowych bardzo ważne jest odpowiednie, optymalne zaplanowanie trasy oraz umiejętność przewidywania pewnych trudności na drodze przez osoby odpowiedzialne w firmie transportowej. Jeśli jednak zaistnieje sytuacja, w której transport ponadnormatywny nie jest możliwy do zrealizowania w ramach transportu drogowego, wówczas firmy transportowe często decydują się na współpracę z przedstawicielami firm z branży innego rodzaju transportu na przykład morskiego. 

Współpraca pozwala wówczas na realizację zlecenia. Wśród najpopularniejszych zleceń w ramach transportu towarów o wymiarach ponadnormatywnych najczęściej pojawiają się takie towary jak ciężki sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, całe hale i magazyny, urządzenia przemysłowe, transformatory elektryczne, konstrukcje stalowe czy na przykład przęsła mostów. Niezależnie od towaru, który ma być transportowany w ramach omawianego transportu drogowego warto pamiętać, że przewóz towarów o wymiarach ponadgabarytowych musi być objęty działaniem kompleksowym i musi być bardzo dobrze zorganizowany na każdym etapie transportu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *