Kwas hialuronowy- substancja znana wszystkim, którzy dbają o swój wygląd. Bez kwasu hialuronowego wachlarz zabiegów medycyny estetycznej skurczyłby się o co najmniej połowę, a z półek drogeryjnych zniknęłoby wiele kremów. Dlaczego kwas hialuronowy jest tak pożądaną substancją w medycynie estetycznej ? Jakie właściwości ma kwas hialuronowy? Jakie efekty osiągamy dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego? Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo na Kwas Hialuronowy Poznań
Dlaczego kwas hialuronowy jest tak pożądaną substancją w medycynie estetycznej?
Starzenie się skóry twarzy jest zjawiskiem przebiegającym bardzo indywidualnie i choć lekarze medycyny estetycznej są w stanie przewidzieć, które partie twarzy i w jaki sposób będą się zmieniać, to nikt nie potrafi jednoznacznie określić dynamiki tego procesu. Lekarze medycyny estetycznej obserwują pewne trendy w starzeniu się skóry, które są uniwersalne. Są nimi np. osłabienie struktury włókien kolagenu i elastyny, utrata gęstości i napięcia, wiotczenie, zanik lipostruktury, tworzenie bruzd nosowo-wargowych i zmiana owalu twarzy. Większość tych zmian spowodowanych jest spadkiem ilości kwasu hialuronowego w skórze twarzy, szyi i dekoltu. W tkance łącznej noworodków zawartość kwasu hialuronowego jest największa. Dla porównania w wieku ok. 40 lat jego zawartość zmniejsza się o połowę, a w wieku ok. 60 lat stanowi tylko 10 % wartości wyjściowej.
Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy (HA czyli hyaluronic acid) jest glikozaminoglikanem, który występuje we wszystkich organizmach żywych, a w tkance ludzkiej jest podstawowym składnikiem fizjologicznym. Kwas hialuronowy jest substancją biokompatybilną i dobrze tolerowaną przez organizm, posiadającą duże zdolności absorbowania wody. Kwas hialuronowy stosowany jako wypełniacz w medycynie estetycznej jest bardzo plastyczną i bezpieczną substancją.
Jakie efekty osiągamy dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy redukuje zmarszczki skórne powstałe w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, poprawia wygląd zmarszczek dynamicznych związanych z aktywnością mięśni mimicznych (po uprzednim zastosowaniu botoksu), poprawia owal twarzy, modeluje usta i doskonale uzupełnia utraconą objętość twarzy. Efekt działanie kwasu hialuronowego utrzymuje się ok. 6-12 miesięcy. Najlepsze efekty osiągniemy poprzez połączenie zabiegów wypełniających z zabiegami profilaktycznymi czyli takimi jak np. mezoterapia skóry twarzy nieusieciowanym kwasem hialuronowym z kompleksem witamin lub peptydów biomimetycznych.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym?
Przeciwwskazaniami bezwzględnymi do iniekcji kwasu hialuronowego są m. in. ciąża, okres laktacji, anafilaksja w wywiadzie, infekcje bakteryjne i wirusowe w miejscu iniekcji, dysmorfofobia i inne zaburzenia psychiczne. Wśród przeciwwskazań względnych do stosowania kwasu hialuronowego znajdują się np. przyjmowanie antykoagulantów i niesterydowych leków przeciwzapalnych na 7 dni przed zabiegiem, skłonność do tworzenia się blizn przerostowych i dermatozy przebiegające z objawem Koebnera.
Chcąc zwolnić lub nawet chwilowo zatrzymać procesy starzenia się skóry twarzy należy sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego. Nie ma wątpliwości co do tego, że im większa zawartość kwasu hialuronowego tym korzystniej, młodziej i zdrowiej wygląda nasza skóra. Oczywiście bardzo istotny jest umiar, dlatego też terapię anti-aging powinniśmy planować z wykwalifikowanym lekarzem medycyny estetycznej.