Wysokość blatu roboczego w meblach kuchennych na wymiar

Filed in Dom by on 22 stycznia 2020 0 Comments

Idealna kuchnia powinna być jak najlepiej dostosowana wymiarowo do wzrostu użytkownika mebli kuchennych na wymiar. Ustalając wysokość roboczą blatu należy kierować się wymaganiami osoby, która najczęściej użytkuje pomieszczenie.

Przy ustaleniu odpowiedniej wysokości szafek punktem odniesienia jest wysokość ugiętego łokcia do wysokości blatu – więcej na zebra-studio.pl. Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie blatu roboczego mebli kuchennych na wymiar w odległości 10-15 cm poniżej zgiętego łokcia głównego użytkownika.

Standardowo blaty mebli kuchennych na wymiar umieszcza się na wysokości 85 cm. Dobrze, by w kuchni znajdowało się kilka różnych wymiarowo powierzchni, odpowiednich do pracy stojącej i siedzącej. Różne czynności wymagają innej wysokości blatu. Np. dobrze jest, aby płyta do gotowania znajdowała się niżej od blatu roboczego ponieważ to właśnie brzeg garnka jest właściwą wysokością roboczą. Przeciwnie jest w przypadku zlewozmywaka, gdzie pracuje się w jego dolnej partii, a więc przestrzeń ze zlewozmywakiem może być wyżej umieszczona w meblach kuchennych na wymiar. W ten sposób odciąża się kręgosłup i zapobiega uszkodzeniom czy schorzeniom kręgosłupa spowodowanym przez długotrwałą pracę w pozycji schylonej. Jest to jednak rozwiązanie możliwe raczej w przypadku dużych pomieszczeń z meblami kuchennymi na wymiar.

W standardach mebli kuchennych na wymiar Nobilia znajdują się 3 rodzaje wysokości blatu.

Wysokość standardowa.

Oparta jest ona o standardowy wymiar szafek mebli kuchennych na wymiar czyli 72 cm wraz z cokołem o wymiarze 7, 10, 15 lub 20cm i grubość płyty roboczej od 1,6 do 4 cm. W ten sposób można uzyskać wysokość od 80,6 do 95,8 cm co przekłada się na wzrost człowieka od około 150cm i wyżej.

Wysokość XL.

W obecnych czasach średnia wzrostu ludzi stale rośnie. Jednocześnie pomieszczenia mieszkalne stają się zazwyczaj mniejsze – szczególnie w miastach. W związku z tym, wielu ludzi pragnie efektywnie i ergonomicznie wykorzystać przestrzeń na meble kuchenne na wymiar w swoim pomieszczeniu. Z pomocą przychodzi Nobilia i jej nowy wymiar XL przy wysokości korpusu 79,2 cm szafek dolnych w stosunku do wysokości standardowej oferuje około 10% więcej przestrzeni użytecznej w szafkach mebli kuchennych na wymiar, a tym samym jeszcze większą możliwość zagospodarowania powierzchni użytkowej kuchni. Wymiar ten jest szczególnie polecany dla ludzi z wzrostem około 175cm.

Wysokość Maxi.

Łączna wysokość korpusu Maxi wynosi 86,4 cm. Wraz z wysokością cokołu i płyty roboczej może ona osiągać wymiar od 95 do 110 cm. Jest to odpowiedni wymiar szafek mebli kuchennych na wymiar dla ludzi ze wzrostem od 180cm. Można jednak użyć tej wersji w zakresie przestrzeni użytkowej lub roboczej, do celowego podniesienia pojedynczych stref działalności kuchennej, np. do montażu zlewozmywaka na podwyższonym poziomie.

Dobór odpowiedniej wysokości szafek dolnych mebli kuchennych na wymiar jest niezwykle istotny dla ergonomicznego użytkowania kuchni. Praca w kuchni to codzienne zajęcie, które nie może nas obciążać, należy więc maksymalnie ułatwić sobie korzystanie z przestrzeni roboczej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *