Boiska piłkarskie poza funkcjonalnością muszą również przyciągać wzrok estetycznie wyglądającą, zadbaną murawą. Wypielęgnowanie takiego boiska to długi i żmudny proces, ale końcowy efekt w postaci gęstego, delikatnego i zdrowo wyglądającego boiska wynagradza trud włożony w pielęgnację.

Obecnie pielęgnacja boiska piłkarskich jest dość powszechnym zjawiskiem i na rynku istnieje wiele firm, które oferują wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych boisk sportowych. Wśród licznych ofert warto kierować się opiniami zadowolonych klientów i portfolio danej firmy, tak by wybrać taką, która jest zaangażowana i która gwarantuje, że pielęgnacja boisk piłkarskich będzie przeprowadzona w sposób profesjonalny.
Sposoby zwalczania chwastów i szkodników
Pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które dostosowane są do pory roku oraz do warunków panujących na boisku, a także do kondycji trawy oraz gleby. Czasami mimo dobrze przygotowanego podłoża i prawidłowego wykonywania zabiegów pielęgnacji murawy pojawiają się chwasty lub szkodniki, które powodują duże straty. Chwasty pojawiają się zazwyczaj wraz z niedostatecznym wyczyszczeniem partii nasion, co może spowodować zachwaszczenie całego trawnika. Dodatkowo, chwasty bardzo łatwo przenoszone są z wiatrem lub przez zwierzęta. Jeśli trafią na optymalne dla siebie warunki, zaczynają kiełkować i rozwijać się. Oczywiście chwasty wyglądają nieestetycznie, a dodatkowo osłabiają wzrost trawy. Należy z nimi walczyć poprzez głębokie wycinki, jeśli są to pojedyncze chwasty, natomiast w przypadku dużego rozrostu chwastów należy stosować opryskiwanie herbicydami.

Środki chwastobójcze powinny być stosowane 1-3 dni po koszeniu. Jeśli pojedyncza dawka nie będzie wystarczająca, by zwalczyć chwasty, kolejne opryskiwanie powinno być powtórzone dopiero po 6 tygodniach. Poprawnie przeprowadzana pielęgnacja boisk piłkarskich również na bieżąco niweluje możliwość rozwijania się chwastów, zwłaszcza poprzez systematyczne koszenie oraz nawadnianie boisk piłkarskich.
Nie bez znaczenia jednak jest także podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich, czyli przeprowadzenie takiego zabiegu jak wertykulacja, która w wyniku głębokich nacięć darni pozwala na eliminację chwastów. Dobrym rozwiązaniem, by wyeliminować chwasty jest także regularne nawożenie boisk, dzięki czemu trawa dobrze i szybko się rozwija, zabierając ewentualne puste miejsce do wzrostu chwastów. Dodatkowo, jeśli takie puste miejsca istnieją warto zastosować dosiew traw, który klasyfikowany jest jako podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich i również ma za zadanie ograniczyć przestrzeń do rozwoju chwastów.
Poza chwastami istnieją także dwa inne rodzaje szkodników, które powodują duże straty w wyglądzie i ogólnej kondycji murawy. Pierwsze z nich to choroby grzybicze, które powstają przede wszystkim w warunkach dużej wilgotności i zbyt niskiego poziomu azotu w glebie. Natomiast drugi rodzaj to szkodniki takie jak larwy owadów, które żerują w glebie i uszkadzają system korzeniowy trawy. W obu przypadkach najbardziej skuteczne okazuje się stosowanie specjalnych oprysków.