Codzienne badanie krwi jest niezbędne, gdy choruje się na cukrzycę. Do tego potrzebny jest specjalny sprzęt, który ułatwia to zadanie. Zalicza się do niego m. in. urządzenie do pomiary krwi, a także lancety, które służą do nakłuwania. Cały zabieg wykonywany samodzielnie w domu powinien być niezwykle sterylny, aby nie doszło do zakażenia. Diabetycy powinni posiadać informacje odnośnie mierzenia krwi oraz oczywiście higieny z tym związanej. Warto dowiedzieć się, jak często należy zmieniać lancety, aby zapobiec niepotrzebnych chorobom lub zakażeniom.
Do czego służą lancety
Są to tzw. nakłuwacze, które służą do testów z nakłuć na naczynkach. Aby odpowiednio zbadać poziom glukozy we krwi, są one niezbędne. Te nakłuwacze wykorzystuje się nakłuwania palca diabetyków. Wówczas pojawia się krew, którą można zbadać. Jest to bardzo prosty, bezinwazyjny oraz bezbolesny sposób na zmierzenie sobie krwi. Jest on dużym ułatwieniem, szczególnie, gdy pomiaru trzeba dokonywać nawet kilka razy dziennie. Bez tego, dużo trudniej byłoby w odpowiedni sposób dokonać pomiaru. Mogłoby to wiązać się z nieprzestrzeganiem zasad higieny, co doprowadzić by mogło do chorób, czy też zakażeń. Zakupywane w sklepach medycznych lancety są sterylnie pakowane, dzięki czemu każdy, kto zmaga się z cukrzycą może być pewien o swoje bezpieczeństwo. Cechy charakterystyczne kupowanych nakłuwaczy to przede wszystkim sterylność, przeznaczenie do testów z nakłuć na naczynkach, minimalne uszkodzenie tkanki, co możliwe jest dzięki specjalnym przystrzyżeniom igieł, uniwersalność ich wielkości, dzięki czemu są one kompatybilne z większością sprzętów dostępnych na rynku oraz średnica końcówki, która umożliwia bezpieczne nakłucie, które nie spowoduje wylewu dużej ilości krwi.
Kiedy wymieniać lancety
Ostrza należy wymieniać za każdym razem, gdy mierzymy sobie krew. Gdy jednocześnie chcemy dokonać pomiaru na kimś innym, musimy również zmienić lancet. Jest on jednorazowy. Gdy zdarzy się, że przed pomiarem ostrze dotknie czegoś, również powinniśmy zmienić je. Te elementy z całą pewnością pomogą diabetykom w higienicznym i bezpiecznym pomiarze krwi. Jeśli w odpowiedni sposób użyjemy tego ostrza, na pewno zmniejszymy natężenie bólu i przede wszystkim zmniejszymy ryzyko infekcji. Należy też pamiętać, że podczas nakłuwania nie możemy smarować lancetu olejkiem, czy innym płynem służącym do pielęgnacji dłoni, czy też ciała. Ręce powinny być dokładnie oczyszczone oraz osuszone przed samym badaniem. Same nakłuwacze należy przechowywać w czystym miejscu.