Pielęgnacja boisk piłkarskich – dlaczego to takie istotne?

Filed in Biznes by on 13 września 2021 0 Comments

Na grę piłkarską wpływa wiele różnych czynników – umiejętności zawodników, ich kondycja, przemyślana taktyka gry czy stopień przygotowania. Nie bez znaczenia jest jednak także rodzaj boiska piłkarskiego oraz stopień jego przygotowania.

Jeśli murawa będzie odpowiednio wypielęgnowana, zadbana i o dobrej jakości będzie to także czynnik pozytywnie wpływający na jakość gry piłkarskiej. Dodatkowo, dobrze przygotowana murawa to również zwiększona ochrona zawodników w razie upadku. Aby naprawdę dobrze przygotować obiekt sportowy na rozgrywki piłkarskie niezbędna jest poprawnie przeprowadzona pielęgnacja boisk piłkarskich. Poniżej krótka charakterystyka trzech rodzajów pielęgnacji boisk. 

Podział zabiegów pielęgnacyjnych

Pielęgnacja boisk piłkarskich jest to szerokie pojęcie, które obejmuje swym zasięgiem trzy podkategorie. Pierwsza z nich to podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich, a kolejne to podtrzymująca i regeneracyjna pielęgnacja boisk.

Pielęgnacja podstawowa jak sama nazwa wskazuje zawiera w sobie zabiegi najbardziej podstawowe i zarazem niezbędne w codziennym funkcjonowaniu obiektu sportowego. Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich to zabiegi, które pozwalają na prawidłowy wzrost i rozwój trawy. Są to takie zabiegi jak nawadnianie boisk piłkarskich, koszenie traw oraz nawożenie boisk piłkarskich. Są to trzy kluczowe elementy, które pozwalają utrzymać murawę w dobrej kondycji i zapewniają jej poprawny wzrost. Zabiegi te powinny być przeprowadzane na bieżąco, jak tylko zajdzie taka potrzeba.

Drugim rodzajem pielęgnacji boisk jest podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich. W jej skład wchodzą takie zabiegi jak wertykulacja, aeracja czyli napowietrzanie gleby oraz piaskowanie boisk. Wszystkie trzy zabiegi mają za zadanie spulchnić i rozluźnić strukturę glebę czyniąc ją bardziej porowatą i elastyczną. Dodatkowo, podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich przyczynia się do poprawy warunków wymiany gazów i wody wewnątrz gleby, przez co łatwiej niezbędne substancje odżywcze trafiają do systemu korzeniowego trawy.

Regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich to trzeci rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na obiektach sportowych. Obejmuje swym zakresem takie zabiegi jak dosiew traw oraz dogłębne spulchnianie gleby. Zabiegi te są wykonywane w uzależnieniu od warunków panujących na boisku.

Połączenie wszystkich trzech rodzajów pielęgnacji boisk piłkarskich pozwala osiągnąć efekt zadbanego trawnika z murawą o wysokiej jakości. Aby być pewnym, że dany zabieg zostanie właściwie przeprowadzony warto zapoznać się z ofertą profesjonalnych firm, które świadczą usługi w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na obiektach sportowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *