Obecnie słyszymy z wielu stron o nowoczesnych systemach kontroli dostępu. Sama instalacja i konfiguracja urządzeń to najprostsza czynność. Trudniej jest zaprojektować odpowiednie rozwiązanie i dobrać je tak, by poziom bezpieczeństwa był wystarczający.
Kontrola dostępu to nic innego jak skomputeryzowany system monitorujący przepływ osób przez dane pomieszczenie oraz identyfikowanie tych osób a na tej podstawie zezwalania im na dostęp do danego pomieszczenia. System identyfikacji osób pozwala na weryfikowanie użytkowników dwoma sposobami. Pierwszy sposób to karty zbliżeniowe RFID. Drugi sposób to biometria.
Obecnie biometria to najbezpieczniejszy sposób weryfikacji osobowej. Najtrudniejszą do podrobienia techniką weryfikacji jest biometria żył, pozwalająca na odczyt układu krwionośnego palca i porównanie go ze wzorcem przechowywanym w pamięci czytnika bądź na karcie zbliżeniowej.
Kolejnym sposobem jest identyfikowanie osoby na podstawie jej odcisków palców. Tutaj mamy rozwiązanie bardzo bezpieczne, jakim jest odczyt linii papilarnych od wewnętrznej części naskórka. Mniej bezpiecznym jest skan linii papilarnych od zewnątrz, co jest czasem zawodne w przypadku wytarcia linii papilarnych, chociaż co prawda ta sytuacja zdarza się bardzo rzadko.Zarówno odczyt żył jak i odczyt wewnętrznej części naskórka, wymaga od weryfikowanego materiału budowy organicznej i faktu, że musi przez niego przepływać krew. To pozwala na uniknięcie różnego rodzaju nadużyć i podrabiania organów.
Kolejnym sposobem weryfikacji jest biometria twarzy. To rozwiązanie jest stosowane w przypadku, gdy np. chcemy z tłumu ludzi wyłonić konkretną osobę lub po prostu zweryfikować twarz osoby chcącej przejść przez drzwi do pomieszczenia chronionego przez kontrolę dostępu. Skuteczność tego rozwiązania jest nieco mniejsza, ponieważ zakrycie twarzy nie pozwala na identyfikację osoby. Poza tym może się również zdarzyć, że ktoś posunie się tak daleko i założy silikonową maskę, co czasami może skutkować pozytywną weryfikacją. Dlatego w tym przypadku należałoby zapewnić urządzenie z najwyższej półki, które weryfikuje twarz uwzględniając różne cechy.
Mniej popularne są takie sposoby weryfikacji jak biometria dłoni, siatkówki oka, DNA, czy też innych cech biometrycznych. Największe bezpieczeństwo zapewniają układy łączące w sobie kilka rozwiązań i kontrola dostępu dzięki temu może być bardzo szczelna. Koszt jednego urządzenia systemu identyfikacji osób zawiera się w przedziale 2000 do 10000zł. Są też tańsze rozwiązania, które mogą być mniej bezpieczne lub droższe, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i najchętniej wykorzystywane są przez jednostki publiczne, którym na wysokim bezpieczeństwie szczególnie zależy.