O ile jedna sztuka nitonakrętki nie należy do produktów drogich, to sumarycznie w kontekście całego przedsięwzięcia stosowanych jest zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy elementów. Odpowiedni dobór w stosunku do warunków użytkowania i specyfiki inwestycji może pozwolić na zaoszczędzenie całkiem istotnej kwoty, która może być przeznaczona na inne, istotne środki. Zatem jak dobierać nitonakrętki, żeby zoptymalizować koszty? Tym zajmiemy się w dalszej części niniejszego tekstu. Zapraszamy do lektury.

Nitonakrętki stalowe – specyfika
Nitonakrętki stalowe i nierdzewne spełniają tę samą funkcję, jednak różnią się istotnie ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Fakt ten wpływa na specyfikę zastosowania. Nitonakrętka stalowa w przeciwieństwie do nierdzewnej jest podatna na szkodliwe działanie wody. Przy czym nie mamy na myśli jedynie zanurzenia, a ogólnie stosowanie w warunkach wilgoci (czyli tam gdzie występuje np.: para wodna, bliskość zbiorników wodnych itd). Po pewnym czasie element zaczyna korodować, a tym samym przestaje spełniać swoją funkcję. Uszkodzoną nitonakrętkę należy wtedy usunąć i wymienić na nową. Co oczywiście generuje koszt nie tylko finansowy, ale także czasowy. Podatność na wilgoć jest największym minusem w zastosowaniu nitonakrętek stalowych, czy jednak mają one jakieś plusy? Zdecydowanie tak. Dwa najważniejsze to cena zakupu oraz miękkość materiału. O ile cena zakupu jest plusem oczywistym i nie wymaga dłuższego komentarza, to miękkość materiału może wydawać się nieco dziwna. Dlaczego miękkość nitonakrętki może być jej atutem? Przede wszystkim znacznie ułatwia to jej montaż. Można zamontować ją ręcznie, bez konieczności użycia specjalistycznego, pneumatycznego sprzętu. Jeśli jednak stosuje się do montażu sprzęt pneumatyczny, dzięki miękkości nitonakrętki stalowej zużywa się on znacznie wolniej. Omówiliśmy już najważniejsze aspekty nitonakrętek stalowych, zatem przejdźmy teraz do specyfiki nierdzewnych.

Nitonakrętki nierdzewne – specyfika
Tak jak poprzednio, tak i tym razem zaczniemy od omówienia minusów tego rozwiązania. Nitonakrętki nierdzewne są droższe niż stalowe, co wynika z zastosowania droższej i trudniejszej w obróbce stali nierdzewnej. Są również znacznie twardsze, co z jednej strony czyni je bardziej odpornymi, ale również obniża żywotność narzędzi służących do ich montowania. Są to dwa główne minusy takiego rozwiązania, co jednak z plusami? Do plusów bez wątpienia zaliczyć można znacznie wyższą wytrzymałość, niż w przypadku nitonakrętek stalowych. Nitonakrętki nierdzewne są twarde, bardziej wytrzymałe a do tego całkowicie odporne na warunki atmosferyczne, przez co często oferowana jest na nie dożywotnia gwarancja. Po omówieniu specyfiki nitonakrętek nierdzewnych możemy przejść do podsumowania.
Nitonakrętki – które wybrać?
Podsumowując, które warto stosować w jakich okolicznościach? W pomieszczeniach i zadaszonych miejscach najtańsze będzie stosowanie nitonakrętek stalowych. O ile są one nieco mniej wytrzymałe, to jednak spokojnie wystarczą do takiego zastosowania. Jeśli nie ma potrzeby, to po co przepłacać?
Natomiast nitonakrętki ze stali nierdzewnej stosujemy przede wszystkim na zewnątrz lub w projektach, które narażone są na niesprzyjające warunki atmosferyczne. W takim przypadku nitonakrętka stalowa może wykazywać oznaki korozji już po kilkunastu dniach, a po pewnym czasie nadawać się tylko do wymiany, co w ostatecznym rozrachunku wyjdzie drożej, niż jednorazowe zastosowanie nitonakrętki nierdzewnej. Oczywiście charakterystyka przedstawiona przez nas jest jedynie ogólnym wprowadzeniem w temat, jednak mamy nadzieję, że pomoże Wam w odpowiednim wyborze rozwiązania montażowego.
Więcej informacji o nitonakrętkach uzyskacie Państwo pod tym adresem: http://www.ansteel.pl/