Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to zabiegi pielęgnacyjne, które wykonuje się zazwyczaj na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu oraz na jesień, tuż przed nadejściem zimy czyli stanu spoczynku dla roślin.
W razie potrzeby podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich może być przeprowadzana także w trakcie trwania sezonu piłkarskiego, lecz w tym czasie z reguły przeprowadzany jest inny typ pielęgnacji tzw. podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich. Jest to szereg zabiegów, które powinny być wykonywane rutynowo, przez cały okres użytkowania murawy, by zapewnić jej zdrowy i piękny wygląd oraz dobrą kondycję.
Rodzaje zabiegów w podstawowej i podtrzymującej pielęgnacji boisk

Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich to takie zabiegi jak nawadnianie boisk, nawożenie czy koszenie. Każdy z tych zabiegów posiada ściśle określone zasady według których powinno się dany zabieg przeprowadzać, by faktycznie spełniał swoje założenia. Pierwszy z nich czyli nawadnianie boisk piłkarskich to zabieg, przy którym należy przestrzegać takich zasad jak na przykład odpowiedni wybór pory dnia do podlewania (zdecydowanie zalecane jest by podlewać trawę wczesnym porankiem lub późnym wieczorem, nie należy podlewać w środku dnia). Warto pamiętać również o zasadzie, która mówi, że lepiej podlewać rzadziej ale większym strumieniem wody, ponieważ właśnie w ten sposób rozwija się system korzeniowy rośliny, co tym samym powoduje jej mocniejsze ukorzenie w glebie, a to z kolei wpływa na wzrost wytrzymałości trawy. Nawadnianie boisk piłkarskich to także odpowiedni rodzaj sprzętu, który używany jest do podlewania. Najlepiej zainwestować w specjalne zraszacze, które umożliwiają równomierne podlewanie całej powierzchni boiska sportowego.
W przypadku koszenia trawy należy przestrzegać wysokości na jaką trawa powinna być przycięta – około 3,5 cm w trakcie sezonu rozgrywek i pamiętać, by wykonywać ten zabieg regularnie. Trzeci zabieg, który należy do podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich to nawożenie. W przypadku tej pielęgnacji ważne jest by stosować specjalne mieszanki nawozów, które są dedykowane do trawy pokrywającej boiska sportowe i są uzależnione od rodzaju posianej trawy, stopnia eksploatowania boiska czy zapotrzebowania rośliny na konkretne pierwiastki zawarte w nawozach.
Drugi rodzaj pielęgnacji czyli podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to takie zabiegi jak wertykulacja, aeracja czyli napowietrzanie oraz piaskowanie boisk. Wszystkie wymienione zabiegi powodują spulchnienie gleby i polepszenie wymiany wodno-gazowej w glebie. Wertykulacja jest to płytkie nacięcie darni, które powoduje, że gleba staje się mniej zbita i jednocześnie oczyszczona z resztek starych i obumarłych roślin. Przeprowadza się ten zabieg zawsze wiosną po przejściu śniegu, by usunąć wszystkie obumarłe szczątki roślin oraz na jesień przygotowując murawę na zimę, by resztki roślin nie zalegały pod ewentualną pokrywą śniegową. Natomiast aeracja czyli napowietrzanie polega na spulchnieniu gleby razem z wierzchnią warstwą gleby przy użyciu specjalistycznego sprzętu tzw. aeratorów. Trzeci zabieg, piaskowanie boisk to wyrównanie powierzchni boiska poprzez równomierne rozmieszczenie bardzo drobnych i czystych od wszelkich zanieczyszczeń ziaren piasku. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich pozwala na wzrost elastyczności i porowatości gleby, ułatwia dostęp wody, tlenu i składników odżywczych do korzeni oraz wpływa na rozrost systemu korzeniowego i lepsze ukorzenienie rośliny w glebie.
Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich różni się od pielęgnacji podtrzymującej jednak zabiegi wchodzące w skład jednego i drugiego rodzaju pielęgnacji są tak samo ważne i tylko wykonując wszystkie zabiegi wspólnie można osiągnąć cel jakim jest zadbana, wysokiej jakości i dobrej kondycji murawa.