Rozgrywki na boiskach sportowych często trwają do późnej jesieni. Niesie to ze sobą problemy i wyzwania związane ze zmianą warunków atmosferycznych panujących na boisku – krótszy dzień, więc należy zainwestować w odpowiednie oświetlenie obiektu sportowego, a dodatkowo dużo chłodniejsze dni, mniejsze nasłonecznienie i częstsze opady deszczu.
Są to warunki pogodowe, które powodują, że należy szczególnie zadbać o murawę, by móc jeszcze przez dłuższą chwilę cieszyć się zadbaną trawą. Jest to w czas, w którym sprawdzi się zarówno podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich jak również podtrzymująca.

W jakie zabiegi warto zainwestować w okresie jesiennym?
W przypadku podstawowej pielęgnacji w okresie jesiennym warto pomyśleć o zabiegach związanych z nawożeniem murawy oraz koszeniem trawy. Jest to dobry czas na zastosowanie odpowiednio dedykowanych mieszanek nawozów do murawy. Warto zwrócić uwagę, by nawozy były dostosowane do rodzaju wysianej trawy, stopnia eksploatacji boiska oraz były dedykowane do panującej pory roku. Jesień to dobry czas na nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu, których rośliny będą potrzebowały na czas zimowego spoczynku. Przed wykonaniem zabiegu nawożenia boisk należy pamiętać, że nawozy stosuje się po uprzednio przeprowadzonym zabiegu koszenia trawy.

Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie jesieni to zabieg wertykulacji, następnie napowietrzania i dalej piaskowanie boisk. Kilka słów na temat tego ostatniego zabiegu. Piaskowanie boisk polega na rozmieszczeniu bardzo drobnych, specjalnie wyselekcjonowanych ziaren piasku na całej powierzchni płyty boiska w sposób równomierny i bardzo dokładny. Wpływa to oczywiście bardzo pozytywnie na grę piłkarzy, komfort ich gry, jak również podniesienie efektywności gry piłkarskiej. Dodatkowo, piaskowanie boisk pozwala na utrzymanie murawy w ogólnej, dobrej kondycji oraz powoduje zwiększenie odporności i wytrzymałości trawy na przykład na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto, warto także wspomnieć, że piaskowanie boisk jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który przeprowadzany jest po uprzednio przeprowadzonym procesie wertykulacji i aeracji gleby, czyli jej napowietrzania.
Wraz z tymi dwoma zabiegami, piaskowanie boisk wpływa korzystnie również na wymianę wody, tlenu oraz składników odżywczych w glebie. Niesie to za sobą kolejne pozytywne aspekty takie jak zwiększenie elastyczności i porowatości gleby, a także rozrost systemu korzeniowego trawy, co następnie powoduje lepsze ukorzenie trawy w glebie, dzięki czemu staje się ona mocniejsza i bardziej wytrzymała. Dodatkowo, rozrost korzeni oraz polepszenie wymiany wodno-gazowej w glebie skutkuje także tym, że w razie intensywnych opadów deszczu woda z takiego boiska, które zostało poddane zabiegowi piaskowania będzie szybciej odprowadzana w głąb gleby, dzięki czemu nie będzie zalegała na płycie boiska. Jest to niezwykle istotna kwestia zwłaszcza w okresie jesiennym i na początku wiosny, gdy poziom nasłonecznienia jest na tyle niski, że nie wpływa znacząco na szybkość odparowywania wody z płyty boiska.