Pielęgnacja boisk piłkarskich jest nieodzownym elementem, od którego zależy wygląd i kondycja obiektu sportowego. Zadbane boisko piłkarskie to efekt profesjonalnych zabiegów, przeprowadzonych w sposób prawidłowy i z należytą starannością. Pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje wiele, różnorodnych zabiegów, które powinny być dostosowane przede wszystkim do warunków panujących na boisku z uwzględnieniem kondycji trawy i gleby, a także powinny być dostosowane do pory roku i panujących warunków atmosferycznych.
W inny sposób pielęgnuje się boiska w trakcie sezonu rozgrywek, a w zupełnie inny, gdy chcemy przygotować boisko na nadejście sezonu spoczynkowego. Poniżej kilka słów na temat tego jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja boisk piłkarskich w sezonie jesiennym, aby na wiosnę można było cieszyć się zadbanym i dobrze wyglądającym boiskiem sportowym.

Rodzaje stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych
Okres jesienny w przypadku obiektów sportowych jest czasem, w którym należy przygotować odpowiednio obiekt do nadejścia zimy. Właściwe przygotowanie gleby i trawy na tym etapie pozwoli cieszyć się zadbaną murawą na wiosnę. Najważniejsze zabiegi w tym okresie to zabiegi wchodzące w skład tak zwanej podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich. Mowa tutaj przede wszystkim o wertykulacji i aeracji. Pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie jesiennym pozwala na spulchnienie i rozluźnienie struktury gleby, a także zebranie z powierzchni boiska wszelkich pozostałości takich jak zgniłe źdźbła trawy, gałązki czy martwe szczątki roślin.
Z pomocą przychodzi tutaj zabieg wertykulacji. Dzięki wykorzystaniu wertykulatora możliwe jest spulchnienie całej powierzchni boiska i zebranie wszelkich pozostałości roślin. Jest to bardzo istotne, ponieważ zapobiega sytuacji, w której resztki roślin zaczną gnić przykryte warstwą śniegu. Gdyby doszło do takiej sytuacji pod warstwą śniegu może zacząć rozwijać się choroba grzybowa roślin zwana pleśnią śniegową. Jest to bardzo poważna choroba roślin, która powoduje gnicie trawy, a później jej obumieranie. W przypadku boisk piłkarskich może to zakończyć się pustymi miejscami na płycie boiska, które trzeba będzie opryskiwać specjalnymi preparatami chemicznymi, a później zastosować dodatkowy dosiew traw. Pielęgnacja boisk piłkarskich w postaci wertykulacji i aeracji zapobiega takim sytuacjom lub skutecznie minimalizuje ryzyko ich wystąpienia.

Pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie przygotowania obiektu na nadejście sezonu spoczynku to także zadbanie o prawidłowe nawożenie boisk. Po przeprowadzeniu zabiegów wertykulacji należy zastosować nawozy, które dostarczą trawie niezbędnych składników mineralnych potrzebnych w okresie spoczynku. W przypadku boisk piłkarskich warto stosować mieszanki nawozów ściśle dedykowane dla boisk sportowych, a także dla konkretnych rodzajów traw, które zostały zasiane.
Stosowanie powyższych zabiegów pielęgnacji boisk piłkarskich pozwoli cieszyć się dobrą kondycją murawy na wiosnę oraz pozwoli na rozpoczęcie sezonu rozgrywek bez zbędnych opóźnień.