Właściciele chcąc cieszyć się piękną i zadbaną murawą piłkarską najczęściej pamiętaj tylko o jej regularnym podlewaniu, koszeniu i nawożeniu. Nie są to jedyne zabiegi organiczne, które wpływają korzystnie na kondycję murawy.
Jednym z podstawowych i niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych na boiskach sportowych jest zabieg aeracji czyli napowietrzania i rozluźnianie gleby. Jest on niezbędny szczególnie w przypadku muraw bardzo intensywnie użytkowanych – więcej informacji na stronie www – garten-sport.pl.

Zabieg ten polega na wykonaniu szczelin, otworów w obszarze rozwoju korzeni traw, specjalnymi narzędziami tzw. aeratorami. Przed wykonaniem zabiegu aeracji istotne jest aby trawa była skoszona i obficie podlana, tak aby gleba pod murawą była wilgotna. Trawa powinna być pozbawiona wszelkich resztek organicznych. W zależności od rodzaju gleby oraz stanu murawy wykonuje się dwa rodzaje aeracji powierzchniową lub wgłębną.
Aeracja powierzchniowa polega na płytkim ok 3-4cm nakłuwaniu podłoża. Ten rodzaj aeracji wykonuję się na trawnikach młodych, natomiast aerację wgłębną wykonują się na głębokości 8-10 cm, na trawnikach starszych i mocno eksploatowanych. Ciekawym rodzajem rozluźniania gleby jest aeracja biologiczna. To płynny preparat, który nie tylko wpływa pozytywnie na napowietrzenie i nawodnienie ziemi, ale także niszczy szkodliwe wirusy bakterie, i grzyby.

Zabieg napowietrzania powinien być wykonywany minimum dwa razy w sezonie na wiosnę oraz wczesną jesienią, zaczynając od drugiego roku po zasianiu trawy. Zabieg ten poprawia strukturę trawnika, dostęp wody do korzeni, zwiększa jego elastyczność i wspiera wzrost trawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Systematyczna pielęgnacja boisk sportowych poprzez wykonywanie zabiegu napowietrzania wpłynie pozytywnie na wygląd murawy, ułatwi wchłanianie nawozów oraz wody przez wykonane szczeliny, poprawi wymianę powietrza pomiędzy atmosferą a glebą.
Aeracja wzmacnia możliwości regeneracyjne darni i wspomaga jej krzewienie jednocześnie zmniejsza ubicie gleby pod murawą. Warto zaznaczyć iż rozluźnianie gleby powiększa jej pojemność wodną oraz zmniejsza powierzchniowe spływanie i tworzenie kałuż na murawie. Po wykonanej aeracji warto przeprowadzić zabieg piaskowania.
Polega on na posypaniu murawy bardzo cienką warstwą piasku kwarcowego. Piasek można zmieszać również z takimi materiałami jak nawóz czy kompost. Wykonanie zabiegu piaskowania po aeracji sprawi, że substancje odżywcze łatwiej wnikną w głąb ziemi.