Urazy stawu kolanowego należą do częstych schorzeń dotykających osoby podejmujące różnego typu aktywności, w tym wyczynowych sportowców oraz zwykłych amatorów, którzy od czasu do czasu lubią pobiegać, pograć w siatkówkę, kosza czy w piłkę nożna. Bóle stawów kolanowych oraz ich urazy to także częsta przypadłość dotycząca osób w starszym wieku oraz osób podatnych na tego typu dolegliwość, ze względów na swój stan zdrowia – przebyte, przewlekłe lub współistniejące choroby. Dla wszystkich tych osób, korzystnym rozwiązaniem z medycznego punktu widzenia, a także ze względu na możliwość powrotu przynajmniej do częściowej aktywności, jest czasowe lub stałe stosowanie stabilizatorów stawów kolanowych.
Jak sama nazwa wskazuje, stabilizatory na kolano wykorzystywane są do stabilizowania stawu kolanowego, zapobiegając jego możliwym skręceniom lub przeprostom. W praktyce, stosowanie tego typu zabezpieczenia ortopedycznego, pomaga w zapobieżeniu pojawienia się kolejnych kontuzji lub nawrotowi dopiero co zaleczonej dolegliwości. Taką funkcję wszystkich stabilizatorów, niezależnie od ich przeznaczenia, możemy określić zbiorcza nazwą profilaktycznej. Oczywiście stabilizatory na kolano są powszechnie wykorzystywane także jako zabezpieczenie stawu w trakcie leczenia urazu, na przykład w momencie częściowego uszkodzenia wiązadeł pobocznych lub krzyżowych stawu kolanowego, urazów łękotki lub bezpośrednio po zabiegach artroskopowych. W tym sensie spełniają one funkcję leczniczą i są często niezbędnym środkiem prowadzącym do wyleczenia nabytej kontuzji.
Te dwie funkcje, profilaktyczna i lecznicza, bardzo często występują łącznie, wzajemnie się uzupełniając. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w momencie przejścia przez daną osobę zabiegu ortopedycznego typu artroskopia stawu kolanowego. W tym momencie stabilizator na kolano z jednej strony zabezpiecza staw kolanowy na czas jego gojenia po zabiegu, z drugiej, chroni go przed możliwością wystąpienia nowego urazu, który mógłby pogorszyć stan całego stawu i proces wychodzenia z dopiero co wyleczonej kontuzji.
Współcześnie stabilizatory na kolano stanowią powszechnie wykorzystywaną formę zabezpieczenia ortopedycznego, stosowaną przez sportowców różnych dyscyplin oraz amatorów, którzy wracają do sprawności po przebytej kontuzji jednego ze stawów kolanowych. Oczywiście konkretny model stabilizatora, na jaki zdecyduje się dana osoba, zależeć będzie zawsze od wskazań medycznych. Czasem potrzebny będzie bowiem stabilizator z szyną i zawiasami, innym razem wystarczający okaże się stabilizator ze zwykłymi pasami, wciągany na nogę lub zapinany na rzepy.