Boiska piłkarskie, aby zachwycać i zachęcać piękną, zieloną trawą muszą być odpowiednio pielęgnowane. Istnieje wiele zabiegów pielęgnacji boisk piłkarskich, które pozwalają na utrzymywanie całego obiektu sportowego w dobrym stanie. Najistotniejsze są przede wszystkim te zabiegi, które dbają o prawidłowy wzrost i rozwój trawy, jej prawidłową regenerację oraz sprawiają, że źdźbła trawy nie tracą wysokiej jakości i nie pogarsza się ich wygląd.
Najczęściej oferowana pielęgnacja murawy dotyczy podstawowej i podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich. Wśród pielęgnacji podtrzymującej można wymienić trzy główne zabiegi, w tym piaskowanie boisk, które w szczególny sposób dbają o prawidłowy rozwój murawy oraz sprawiają, że staje się ona odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Na czym polega piaskowanie boisk?
Piaskowanie boisk jest zabiegiem, który polega na równomiernym rozprowadzeniu warstwy ziaren piasku na murawie. Pozwala to na wyrównanie powierzchni boiska poprzez delikatną niwelację terenu, a także powoduje korzystne zmiany w strukturze gleby. Piaskowanie boisk jest wykonywane w ramach podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich, razem z takimi zabiegami jak wertykulacja oraz napowietrzanie. Wszystkie trzy wymienione zabiegi są receptą na twardą, zbitą i gliniastą powierzchnię boiska. Wspólnie powodują wzrost elastyczności podłoża, poprawę warunków wodno-gazowych w glebie przez wzrost porowatości gleby oraz pozytywnie wpływają na ukorzenienie się trawy, a także powstawanie jej nowych rozłogów i pędów.
W trakcie piaskowania boisk używane są bardzo drobne ziarna piasku, które nie powinny przekraczać wymiarów 0,4 mm, najczęściej są to ziarna o wymiarach od 0,2 – 0,4 mm. Dodatkowo, kolejne wytyczne odnoszą się do tego, że ziarna piasku powinny być czyste, wypłukane, pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń i pyłów oraz dobrze wysuszone. Piaskowanie boisk jest zabiegiem, który jest wykonywany przy wykorzystaniu specjalnej maszyny, którą jest piaskarka z możliwością precyzyjnego i równomiernego dozowania ziaren piasku na całej powierzchni boiska piłkarskiego. Najczęściej warstwa piasku jaką pokrywa się podłoże boiska to około 3 do 5 mm.
Warto wspomnieć, że piaskowanie boisk ma zapewnić ochronę przed powstawaniem warstwy filcu oraz odpowiednią regulację przepustowości darni, co wpłynie pozytywnie na szybsze odprowadzanie wody w głąb gleby na przykład podczas ulewnych opadów deszczu. Piaskowanie boisk jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacji boisk piłkarskich, zwłaszcza przez fakt, że pobudza do wzrostu nowe i silniejsze korzenie trawy. Jest to bardzo pożądane zjawisko, ponieważ im mocniej będzie ukorzeniona trawa tym będzie ona bardziej wytrzymała i silniejsza. Co w przypadku boisk piłkarskich jest niezwykle ważną kwestią wynikającą z faktu, że w czasie częstego użytkowania boiska murawa jest narażona na stałe uszkodzenia.