Pielęgnacja boisk piłkarskich to obszerny i dość trudny temat, który obejmuje wiele aspektów i wiele problemów, z którymi właściciele boisk sportowych muszą sobie radzić. Każdy z nich marzy o tym, by posiadać zadbany obiekt sportowy z soczyście zieloną murawą, która idealnie spełnia swoją funkcję i jest odporna na intensywnie użytkowanie. Osiągnięcie tego celu jest możliwe poprzez szereg zabiegów pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na trzy grupy – podstawowa, podtrzymująca i regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich. Pierwsza grupa to podstawowe zabiegi, które są koniecznie potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy poprzez odpowiednie nawożenie murawy, optymalne nawadnianie boisk piłkarskich oraz regularne koszenie trawy. Są to podstawowe zabiegi, które choć nie wydają się trudne, to żeby spełniały swoją funkcję należy pamiętać o przestrzeganiu zasad, które dotyczą tych zabiegów. Druga grupa to podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich. Są to zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają na utrzymywanie gleby i trawy w dobrej kondycji. Poprawiają gospodarkę wodno-gazową w glebie, zwiększają elastyczność gleby, wpływają na rozrost korzeni trawy i jej lepsze ukorzenienie oraz powodują zwiększenie odporności trawy na uszkodzenia czyniąc ją mocniejszą i bardziej wytrzymałą. Czasem jednak mimo stosowania wszystkich powyższych zabiegów oraz przestrzegania zasad każdego z zabiegów nadal na boisku występują problemy i niechciane sytuacje. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi pielęgnacyjne, które należą do trzeciej grupy pielęgnacji boisk – tzw. regeneracyjnej pielęgnacji boisk piłkarskich.
Jakie zabiegi należą do regeneracyjnej pielęgnacji boisk?

Wśród zabiegów należących do regeneracyjnej pielęgnacji boisk piłkarskich należy wymienić dosiew traw. Jest to proces potrzebny w sytuacji, gdy na płycie boiska pojawiają się puste miejsca i przerzedzenia trawy lub spadek jakości traw. Taka sytuacja występuje czasem latem w skutek wypalenia trawy w czasie dużych upałów i nasłonecznienia lub na wiosnę, gdy po przejściu śniegu okazuje się, że pod warstwą śniegową rozwijała się choroba grzybowa – pleśń śniegowa. Choroba ta powoduje powstawanie brunatnych plam na płycie boiska, a w późniejszym etapie obumarcie trawy. Miejsca zainfekowane należy z dużym marginesem usunąć, opryskać specjalnymi preparatami i w ich miejscu posiać nową trawę. Dosiew traw powinien być przeprowadzony z użyciem specjalnych, dedykowanych mieszanek traw przeznaczonych do stosowania na płyty boiska o konkretnym stopniu użytkowania. Dosiew traw powinien być przeprowadzany razem z zabiegiem głębokiego spulchniania lub z wykorzystaniem maszyn przeznaczonych do siewu, ponieważ tylko wtedy możliwy jest równomierny dosiew.
Regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich to również zabieg głębokiego spulchniania. Stosuje się go w przypadku bardzo zbitej, twardej gleby o niskiej przepuszczalności. Głębokie spulchnianie ma na celu rozluźnienie górnej warstwy płyty boiska, zwiększenie przepuszczalności, poprawę wymiany wodno-gazowej w glebie i lepsze oraz głębsze ukorzenienie trawy. Głębokie spulchnianie powinno być przeprowadzane na głębokość 20-40 cm i należy je powtarzać co 2 lub 3 lata, jeśli stan boiska tego wymaga.