Obiekty piłkarskie powinny przyciągać miłośników piłki nożnej walorami estetycznymi, murawą o dobrej kondycji oraz przede wszystkim dobrze przygotowanym do gry stadionem. Trawa pokrywająca boiska piłkarskie powinna być elastyczna i sprężysta, ponieważ jej kondycja i ogólny stan ma ogromny wpływ na efektywność gry piłkarzy.

Od tego tak jak przygotowana jest murawa zależy komfort gry piłkarzy, a także celność kopnięć czy właściwy kąt padania kopniętej piłki. Aby trawa na boisku piłkarskim spełniała swoje funkcje należy zadbać o profesjonalną pielęgnację i regenerację murawy. Pielęgnacja boisk piłkarskich jest procesem, w skład którego wchodzi wiele zabiegów. Można przeprowadzać te zabiegi samodzielnie albo skorzystać z oferty firm, które zajmują się pielęgnacją boisk piłkarskich w sposób profesjonalny. Na rynku jest wiele firm, warto rozeznać się w ich portfolio i oferowanych zabiegach, by mieć pewność, że pielęgnacja boisk piłkarskich zostanie przeprowadzona w sposób prawidłowy.
Najważniejsze zabiegi pielęgnacji boisk piłkarskich
Zabiegi, które wchodzą w skład pielęgnacji boisk piłkarskich mają za zadanie po pierwsze rozluźnić zbitą glebę, spulchnić ją i sprawić by była ona bardziej elastyczna i porowata. Taki efekt można osiągnąć wykonując zabieg wertykulacji oraz napowietrzania gleby. Wertykulacja polega na płytkim pionowym nacinaniu darni w celu usunięcia starych, zgniłych i obumarłych resztek trawy. Natomiast napowietrzanie, czyli aeracja polega na spulchnianiu gleby celem poprawy wymiany gazowej w glebie. Dzięki tym dwóm zabiegom zwiększa się przepuszczalność gleby i dostęp powietrza, wody oraz minerałów niezbędnych do wzrostu trawy do jej korzeni. W ten sposób system korzeniowy trawy rozrasta się i staje się mocniejszy. Taki efekt uzyskamy również poprzez zabieg piaskowania boisk, który wpływa korzystnie na rozwój trawy, a dodatkowo sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz uszkodzenia spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wszystkie trzy wymienione zabiegi, czyli wertykulacja, aeracja oraz piaskowanie boisk powinny być przeprowadzone w okresie wiosennym, tuż po przejściu śniegu. W ten sposób boisko zostanie odpowiednio przygotowane do okresu rozgrywek sportowych po okresie zimowego spoczynku.
W pozostałych porach roku pielęgnacja boisk piłkarskich polega przede wszystkim na systematycznym podlewaniu boiska, koszeniu trawy, dosiewie nowej trawy oraz stosowaniu odpowiednich nawozów odżywczych dostosowanych do gatunków trawy oraz pory roku.
Ważny jest także czas przygotowania boiska do zimy, wówczas warto pamiętać przede wszystkim o procesie wertykulacji, by usunąć wszystkie stare i obumarłe źdźbła trawy, aby nie zalegały i nie zaczęły gnić pod warstwą śniegu.