Dla osób, które lubią majsterkować i wiele domowych przedmiotów potrafią wykonać samodzielnie, inwestycja w fabrycznie nową lub używaną, ale w pełni sprawną frezarkę do drewna może otworzyć przed nimi pole całkiem nowych możliwości. Z pomocą takiego urządzenia obróbka drewnianych blatów, krawędzi stołów, krzeseł czy mebli, nie sprawi najmniejszych problemów. Dodatkowo, dzięki pomocy tego typu sprzętu, z łatwością można tworzyć różnego rodzaju drewniane elementy dekoracyjne, chociażby efektowne wykończenia drewnianych karniszy, wieszaków, półek, podstawek pod kwiaty oraz wielu innych drobnych elementów drewnianych, które znajdą zastosowanie w każdym domu.
Czego się wystrzegać wyboru frezarki?
Jeśli już wiesz, co będziesz mógł zrobić przy pomocy frezarki do drewna, do rozwiązania pozostaje jedynie kwestia wyboru odpowiedniego sprzęt. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, co jest najważniejsze jeśli chodzi o ten typ sprzętu?
Typ frezarki to kwestia podstawowa. Najbardziej popularne i w zasadzie niepodzielnie rządzące na rynku obrabiarek do drewna są frezarki górnowrzecionowe, czyli sprzęt wyposażony we wrzeciono usytuowane nad stołem roboczym. Tego typu urządzenia są stosunkowo proste w obsłudze i co równie ważne, bezpieczne w czasie pracy. Operator cały czas widzi wrzeciono, zatem trudniej o wypadek w czasie obróbki drewna. Na rynku znajdziemy także frezarki dolnowrzecionowe oraz równowrzecionowe. Te pierwsze, ze względu na usytuowanie wrzeciona, są zdecydowanie trudniejsze i bardziej niebezpieczne w obsłudze, dlatego zwykle korzystają z nich jedynie najbardziej doświadczeni frezerzy, a urządzenia tego typu rzadko pełnią rolę sprzętu do zastosowań domowych i amatorskich.

Drugą ważną kwestią w przypadku frezarek wykorzystywanych do obróbki drewna jest moc urządzenia oraz maksymalna prędkość obrotowa. Ze względu na mniejszą twardość materiału, jakim jest drewno (mniejszą w stosunku do metalu), do jego obróbki nie trzeba używać maszyn o wielkiej mocy. Do zastosowań domowych i półprofesjonalnych z powodzeniem używa się frezarek wyposażonych w przekładnie, a zatem nie ma potrzeby kupna urządzenia z dużym zapasem mocy. Do wykonywania rowków, frezowania krawędzi i połączeń zwykle wystarczające będą urządzenia dysponujące mocą rzędu 800W. Zdecydowanie ważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywność i jakość pracy jest prędkość obrotowa oferowana przez konkretny rodzaj frezarki. Ogólnie możemy przyjąć, że im większa ilość obrotów, tym gładszą powierzchnię frezu możemy uzyskać. To ważny czynnik, który pomaga ograniczyć czas potrzeby na dalszą obróbkę drewnianych elementów, związaną z ich późniejszym szlifowaniem.