Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z różnymi etapami, w czasie których przyjdzie nam zatrudnić do pracy różnego rodzaju ekipy budowlane i pracować z różnymi maszynami. Jedną z nich, z której pracy prawie na pewno skorzystamy jest dźwig samojezdny. Co powinniśmy wiedzieć o tego typu usługach i czego możemy się spodziewać?
Do czego potrzebny nam dźwig?
Niezależnie od wybranej przez nas technologii budowy domu, na różnych jej etapach nastąpi konieczność współpracy z takim sprzętem.
Jeśli stawiamy dom za pomocą ścian prefabrykowanych – czy to drewnianych jak i keramzytowych, dźwigi będą nam podawać te elementy, i wtedy jest to maszyna, która dziennie będzie gościć na naszej budowie.
Przy budownictwie metodą tradycyjną – domu murowanym, również jest kilka prac, gdzie co prawda okazjonalnie, bez ekipy dźwigowej się nie obędzie. Bywa to rozładunek i przekładanie materiałów budowlanych, a względem konstrukcyjnym może być to montaż płyt stropowych, czy więźby dachowej. Prace pomocnicze przy montażu oraz demontażu szalunków – jeśli nasi budowlańcy korzystają z systemu deskowań, to płyty tego typu często mają swój ciężar i praca z nimi nie jest możliwa za pomocą ludzkich mięśni. A jeśli na terenie placu budowy będzie również do wykonania szambo, albo przy domowa oczyszczalnia ścieków, wtedy ładunki często przekraczają udźwig dostępnej koparko – ładowarki czy żurawia typu HDS i do ich rozładunku również będziemy potrzebować specjalistyczny sprzęt dźwigowy.
Jak należy przygotować teren do pracy żurawia?
Żurawie samojezdne – dźwigi, to maszyny które potrzebują utwardzonego terenu do wjazdu. Ich masa własna często przekracza kilkadziesiąt ton, a nacisk na każde z kół bywa ogromny. Niektóry sprzęt jest wyposażony w udogodnienia, które pomagają we wjeździe przy warunkach ograniczonego dostępu. Może być to druga oś skrętna, dzięki której „wyrobimy” ciasny zakręt np. między budynkami w okolicy ciasnej zabudowy. Jednak są pewne uwarunkowania, bez których nie dojedzie do żadna taka maszyna. Przeszkodą okazują się nisko położone napowietrzne linie energetyczne, czy inne, zwisające na niskiej odległości kable. Bądź brama, której szerokość nie przekracza 260 cm – to absolutne minimum, przy którym dojazd na miejsce wcale nie będzie bezproblemowy – może być potrzebna dodatkowa osoba kierująca operatora, który przy złożonych lusterkach będzie miał za zadanie przejechać na centymetry przez drogę wjazdową. W docelowym miejscu pracy powinien znajdować się ustabilizowany teren umożliwiający stabilne rozłożenie dźwigu, a braku nośności podłoża należy zadbać albo powiadomić firmę dźwigową o konieczności przygotowania specjalnych podkładów pod podpory żurawia.
Ceny pracy dźwigu.
Stawki usług dźwigowych bywają mocno zróżnicowane- w zależności od wielkości sprzętu jak i ilości godzin, które przepracuje sprzęt na naszej budowie. Często praktyką jest ustalenie minimalnej ilości godzin wynajmu- pomimo pracy nie zajmującej więcej niż 2 godziny jesteśmy zobowiązani pokryć koszt minimum 4 – 6h. Dlatego warto dobrze zaplanować prace, i gdy sprzęt jest już na miejscu wykonać za jego pomocą wszystkie czynności, które mogą później usprawnić wydajność ekipy budowlanej. D0 ceny godzinowej trzeba doliczyć również koszt dojazdu, który wyniesie nas około 8 – 18 zł za kilometr.
Do wszelkich prac dźwigiem polecamy usługi firmy Marian Polak z Gliwic, która obsługuje budowy na terenie Śląska.
Rzeczowy artykuł w temacie usług dźwigowych. Fajnie, że porusza kwestie, o których czasem osoby zamawiające prace żurawiami nie zdają sobie sprawy.