Okres zimowy obfitujący w spore ilości opadów śniegu i niskie temperatury może powodować poważne problemy w utrzymaniu boisk piłkarskich w dobrej kondycji. Warto wiedzieć, że bardzo częstą przyczyną takiej sytuacji jest wystąpienie choroby zwanej pleśnią śniegową. Poniżej kilka rad jak skutecznie się przed nią obronić, by na wiosnę cieszyć się piękną murawą. Nieodzownym elementem tej obrony jest poprawna pielęgnacja boisk piłkarskich.

Pleśń śniegowa – co to takiego?
Długo zalegające warstwy śniegu mogą prowadzić do powstania pleśni śniegowej. Jest to choroba wywoływana przez grzyby z rodziny Microdochium nivale, które pod warstwą śniegu mają idealne warunki do wzrostu tzn. wysoki poziom wilgotności, niską temperaturę oraz znikomy dostęp tlenu. Jednak nie tylko zalegający śnieg jest przyczyną występowania tej choroby. Nie bez znaczenia jest również poprawnie wykonana jesienna pielęgnacja boisk piłkarskich przygotowująca murawę przed nadejściem zimy. Zaniedbanie zabiegów pielęgnacyjnych takich jak koszenie trawy czy wertykulacja czyli usuwanie z boiska opadłych, starych liści i filcu może przyczynić się do tego, że zalegające źdźbła trawy zaczną gnić i pleśnieć pod warstwą śniegu. Dodatkowo, pleśni śniegowej sprzyjają także niepoprawnie wykonane zabiegi pielęgnacyjne takie jak zbyt duża dawka azotu w nawozie jesiennym lub zbyt mała ilość potasu i fosforu, których rośliny w okresie spoczynku potrzebują.
Pleśń śniegową łatwo rozpoznać, rozpoczyna się od występujących na trawie białych plam, które z czasem zaczynają ciemnieć i ostatecznie przybierają brązową barwę. Choroba ta doprowadza do miejscowego obumarcia murawy.

Jak walczyć z pleśnią śniegową?
Jeśli po przejściu śniegu zauważymy plamy pleśni śniegowej na murawie należy te miejsca opryskać specjalnym preparatem chemicznym przeznaczonym do walki z pleśnią. Jeśli większe fragmenty boiska zostaną zajęte przez pleśń należy je usunąć wraz z grubszą warstwą nawierzchni, opryskać i posiać nową trawę. Aby uchronić się przed taką sytuacją należy regularnie dbać o murawę i pamiętać, że pielęgnacja boisk piłkarskich jest do tego niezbędna. Po okresie zimowym, gdy stopnieje już pokrywa śnieżna należy przeprowadzić zabieg wertykulacji, aby usnąć stare i ususzone źdźbła trawy oraz zadbać o odpowiednie napowietrzenie gleby, by dotlenić korzenie trawy. W ten sposób stworzymy idealny warunki do pobierania niezbędnych składników odżywczych przez korzenie.
Po długich i mroźnych zimach może dojść do sytuacji, gdy na murawie zaobserwujemy dziury, które powstały po wypadnięciu całych fragmentów trawy, wówczas można w tych miejscach dosiać nową trawę i dbać o jej wzmocnienie. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja boisk piłkarskich przez cały rok powinna uchronić lub znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni i innych chorób. Jeśli nie mamy doświadczenie lub wiedzy jak prawidłowo zadbać o nasze boisko sportowe warto udać się do firmy specjalizującej się w tej dziedzinie, wówczas będziemy mieli pewność, że nasza murawa będzie w dobrej kondycji niezależnie od pory roku.