Paracetamol to powszechnie występujący składnik wielu medykamentów wydawanych w aptece bez recepty. Charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem, albowiem przynosi ulgę podczas dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Zalecany zarówno przy bólach mięśniowych, stawowych, nerwobólach, menstruacyjnych, zęba, jak również w chorobach przebiegających z wysoką gorączką.
Ten niezwykle popularny lek przeciwbólowy istnieje na rynku już od 1955 roku. Jednak w Polsce zyskał sławę dopiero w latach 90. XX wieku, zastępując szeroko wykorzystywany piramidon, czyli preparat o działaniu zwalczającym gorączkę. Cechą charakterystyczną, bezpośrednio wpływającą na powszechność zastosowania jest uniwersalność jego przyjmowania. Przy zachowaniu odpowiednich dawek, może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W jakiej formie jest dostępny paracetamol? Tabletki, czopki, syropy – wszystko to jest do naszej dyspozycji, aby przywrócić zdrowie i dobre samopoczucie sobie oraz naszym bliskim.
Popularność paracetamolu uwarunkowana jest licznymi zaletami. Przede wszystkim należy zauważyć, że bardzo łatwo wchłania się z układu pokarmowego, co w praktyce oznacza stosunkowo szybką reakcję. Już po upływie 30 minut chory może odczuwać ulgę, która trwa od 4 do 6 godzin. Mało tego, substancja nie wpływa negatywnie na procesy krzepnięcia krwi, wykazuje się bezpieczeństwem dla żołądka, ponieważ nie uszkadza jej błony śluzowej.
Podczas leczenia paracetamolem bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich dawek dobowych. W krótkotrwałym stosowaniu u dorosłych wynosi 4 g na dzień, zaś w długotrwałym – 2,5 g. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele innych leków przeciwgrypowych zawiera również paracetamol. Łączenie ich dubluje dawki, co może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Dlatego rzeczą szalenie istotną jest, aby w trakcie przyjmowania substancji zachować najwyższą ostrożność, zwłaszcza że oprócz wymaganej dawki dobowej konieczna jest wiedza na temat tego, że wchodzi w reakcje z innymi lekami. Mowa w tym przypadku o preparatach przyjmowanych przez cukrzyków, a także niektórych z grupy medykamentów o działaniu przeciwzakrzepowym. Pod żadnym pozorem nie wolno łączyć paracetamolu z NLPZ, ponieważ może spowodować to uszkodzenie nerek, zaś w towarzystwie inhibitorów MAO może skutkować pobudzeniem lub gorączką.
Preparatów z paracetamolem nie zaleca się podawać niemowlętom poniżej trzeciego miesiąca życia, kobietom ciężarnym (w szczególności w pierwszym trymestrze ciąży), karmiącym, a także osobom cierpiącym z powodu niewydolności nerek czy wątroby.
Dodatkowe informacje: http://www.i-apteka.pl/product-pol-29837-PARACETAMOL-500mg-x-10-tabletek.html.