Bojler to urządzenie, które montowane jest w domach jednorodzinnych i mieszkaniach służące do ogrzewania wody. Jego typ i wielkość są uzależnione od kilku czynników. Najważniejszy z nich to oczywiście ilość kranów w domu, czyli tak zwanych miejsc poboru wody (prysznic, umywalka w łazience, zlewozmywak w kuchni). Ważne jest również, czy dane miejsca są położone blisko siebie (jak np.: w łazience, gdzie wanna jest obok umywalki). W takim wypadku najlepszy jest bojler przepływowy, dzięki któremu woda jest ogrzewana na bieżąco, czyli wyłącznie wtedy, gdy kran jest odkręcony.
Niektórzy inwestorzy decydują się na montaż podgrzewaczy pojemnościowych. Tutaj bardzo istotna przy wyborze jest ilość ludzi, którzy będą korzystać z ich dobrodziejstwa. Im więcej mieszkańców, tym większy musi być bojler. Ten typ można wstawić pod umywalkę, lub zlew. W kuchni nie potrzeba dużych modeli zwłaszcza, gdy mamy zmywarkę i nie zmywamy naczyń pod bieżącą wodą. Jej pobór jest w takim wypadku niewielki. Bojlery mają podstawową zaletę- woda jest ciepła od momentu podłączenia do gniazdka elektrycznego. W tych modelach można również ustawić tryb pracy. Ich niewątpliwą cechą pozytywną jest ładny wygląd. Są estetyczne i nie zaburzają kompozycji wystroju wnętrza. Niestety, są duże (właśnie przez ilość magazynowanej wody), a także wytracają ciepło. Zdarza się także, że podgrzewacze pojemnościowe korodują z czasem.
Bojler z programatorem pozwala na ustawienie zarówno temperatury grzania, jak i czasu, w którym woda jest podgrzewana. Dzięki temu łatwiej kontrolować zużycie energii. Mieszkańcy sami mogą ustawić taką temperaturę, jaka odpowiada im najbardziej. Jeżeli jesteśmy posiadaczami takiego urządzenia w domu, powinniśmy pamiętać o tym, aby raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu) zagrzać wodę dużo mocniej, niż na co dzień. Najlepiej, jeżeli temperatura nie będzie spadać przez ten czas poniżej sześćdziesięciu stopni. Dzięki temu zabiegowi wyginą wszystkie bakterie, które zdołały się w ciągu tygodnia rozmnożyć w naszym podgrzewaczu.
Oprócz bojlerów elektrycznych często montowane są także ich gazowe odpowiedniki. Są one szczególnie polecane dla dużych rodzin. Kupując taki podgrzewacz do wody należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Warto więc zaopatrzyć się także w czujniki czadu, ponieważ zatrucie tlenkiem węgla może skończyć się tragicznie. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad użytkowania, nic złego się nie stanie. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o regularnych i dokładnych przeglądach instalacji oraz samego podgrzewacza.