Okres zimowy jest czasem spoczynku, w którym procesy wzrostu i rozwoju roślin zostały uśpione. Dopiero na wiosnę nastąpi ich ożywienie. Podobnie jest oczywiście z trawą pokrywającą boiska piłkarskie, dlatego mimo panującego okresu spoczynku, warto już teraz przygotować się na nadejście wiosny i zadbać o odpowiednią pielęgnację murawy.
Przemyślane i dobrze zaplanowane zabiegi pielęgnacyjne pozwolą na to, by trawa szybciej wróciła do dobrej kondycji, a tym samym by nasze boisko piłkarskie szybciej było gotowe do zaplanowanych rozgrywek. Jeśli nie jesteśmy pewni jak zaplanować takie kroki można to zadanie zlecić profesjonalnej firmie, która w swojej ofercie posiada taką usługę jak pielęgnacja boisk piłkarskich. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza murawa po zimie będzie w jak najlepszej kondycji.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne warto zaplanować?
Po okresie zimowym, zwłaszcza z obfitymi opadami śniegu, pierwszym najważniejszym krokiem jest określenie kondycji murawy. Zdarza się, że po przejściu warstwy śniegowej można zauważyć zalegające stare, pożółkłe lub zgniłe źdźbła trawy. Wówczas należy przeprowadzić proces wertykulacji, jeden z głównych elementów składających się na profesjonalną pielęgnację boisk piłkarskich. Proces ten polega na usuwaniu obumarłych resztek trawy, mchu czy filcu, dzięki czemu poprawie ulega dostępność tlenu, składników odżywczych oraz wody do korzeni rośliny, powodując lepszy wzrost murawy.
Odpowiednia pielęgnacja boisk piłkarskich po zimie to również dbałość o odpowiednie napowietrzenie gleby. Proces ten nazywa się aeracją i pozwala na rozluźnienie gleby, która zazwyczaj po przejściu zimy jest mocno zbita. Aeracja wpływa na polepszenie wymiany gazowej i zwiększenie dostępności składników odżywczych i wody do korzeni trawy. Dzięki tym dwóm procesom – aeracji i wertykulacji trawa będzie charakteryzowała się prawidłowym wzrostem, elastycznością i stanie się bardziej odporna na uszkodzenia.
Warto pamiętać, że okres zimowy jest czasem, w którym murawa narażona jest na wystąpienie choroby zwanej pleśnią śniegową. Objawia się ona białymi plamami, które w późniejszym czasie ciemnieją i stają się brązowe. Miejsca dotknięte chorobą obumierają. W takiej sytuacji należy zadbać, aby pielęgnacja boisk piłkarskich odbywała się w odpowiedni sposób. Po pierwsze należy miejsce dotknięte pleśnią śniegową opryskać preparatem chemicznym dedykowanym do walki z tą chorobą. Po drugie, jeśli zauważymy, że pleśń zajęła większe fragmenty naszego boiska powinniśmy je usunąć, następnie opryskać preparatami chemicznymi i posiać nową trawę. Ważne jest, by w okresie wzrostu trawy, która została świeżo zasiana boisko nie było używane.
Pamiętajmy, że pielęgnacja boisk piłkarskich w okresie wiosenny jest kluczowym elementem, który wpłynie na to jak szybko będziemy mogli cieszyć się piękną murawą o doskonałej kondycji po przejściu srogiej zimy.