Zastosowanie kamienia w budownictwie jednorodzinnym

Filed in Budownictwo by on 18 listopada 2018 0 Comments

Kamień w domu ma bardzo szerokie zastosowanie. Wiele osób obawia się, że użycie go w wykończeniu mieszkań da efekt chłodu. Nie jest to prawdą, ponieważ kamień można efektywnie łączyć z innymi materiałami, takimi jak chociażby drewno, które ociepli wizerunek pomieszczenia. Możliwości wykorzystania kamienia – kamieniarstwo Poznań w aranżacji wnętrz są bardzo różnorodne.

Zastosowanie kamienia

Bardzo często kamień stosowany jest w przypadku zakładania posadzek. Kamienne podłogi mogą być częścią każdego pomieszczenia, ale z reguły spotykane są w kuchniach i łazienkach. W tym przypadku polecany jest granit, szczególnie mało wrażliwy na zarysowania oraz zaplamienia, (co jest szczególnie ważne w kuchni). Drugie miejsce zajmuje marmur, który jednak wymaga impregnacji a jego wytrzymałość na zarysowania jest niższa niż w przypadku granitu. Marmur jest kamieniem bardzo efektownym. Jego barwa i struktura przykuwa wzrok. Należy jednak pamiętać o szczególnej trosce o ten typ kamienia – impregnacja jest w tym przypadku podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Kamień jest idealnym materiałem na schody. Najczęściej wykorzystuje się granit, marmur oraz piaskowiec. Oprócz wytrzymałości i trwałości, schody takie dodadzą domowi szyk i elegancję.

Zastosowanie kamienia nie ogranicza się wyłącznie do posadzek i schodów. To również blaty kuchenne, parapety, a nawet ściany. Wyposażając łazienkę można postawić na kamienne umywalki i wanny. Niesamowitą ozdobą salonu będzie kamienne wykończenie kominka oraz dekoracyjne ułożenie kamieni na ścianach lub tylko ich fragmentach. Duże pomieszczenia pozwalają na eksperymenty wykończeniowe. Ciekawą alternatywą jest zestawienie ze sobą kilku różnych odcieni kamienia lub nawet kilku różnych rodzajów kamiennej nawierzchni. W mniejszych pomieszczeniach łatwo przesadzić i osiągnąć groteskowy efekt. Dlatego też dla nich polecane są kamienie w stonowanych, delikatnych barwach. W tych przypadkach mniej oznacza lepiej.

Kamień jest materiałem, który świetnie sprawdzi się także na zewnątrz. Jako ozdoba elewacji nada domowi charakter i interesujący styl. Ze względu na fakt, że kamień jest materiałem naturalnym, wykazuje dużą wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe. Z powodzeniem może stanowić dodatkową ozdobę drzwi wejściowych.

Kolejnym możliwym zastosowaniem kamienia jest wyłożenie nim podjazdów lub ścieżek ogrodowych. Kamienie naturalne, nieobrabiane, których przykładem mogą być otoczaki dobrze sprawdzą się, jako obwódki dla rabat kwiatowych, wydzielając ich przestrzeń bez negatywnego wpływu na efekt naturalności. Kamień stosuje się także zamiast kory w celu zapobiegania nadmiernemu wzrostowi chwastów. Gama kolorystyczna jest szeroka, dlatego bez problemu dobierze się kamienie pasujące do każdego typu ogrodu – od wiejskiego po ogród nowoczesny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *