W celu otrzymania zdrowego oraz efektywnie wyglądającego trawnika konieczne jest wykonywanie licznych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym przypadku nie ma znaczenia typ trawnika, ponieważ każda nawierzchnia trawiasta potrzebuje ingerenci człowieka, aby prawidłowo rosnąć. Zadbana murawa będzie znacznie bardziej odporna na niekorzystne warunki. Wśród licznych zabiegów pielęgnacyjnych, które dotyczą trawników, wymienia się grupę podstawowych prac, takich jak: nawadnianie boisk piłkarskich, koszenie oraz nawożenie.
Nawadnianie boisk piłkarskich
Każda roślinna potrzebuje wody do prawidłowego wzrostu i tworzenia bryły korzeniowej. W przypadku powierzchni trawiastych należy pamiętać, że trawy nie ukorzeniają się tak głęboko jak krzewy lub drzewa. Prowadzi to do konieczności obfitszego i częstszego podlewania, szczególnie w czasie ciepłych i słonecznych dni. Zabieg podlewania w okresie słonecznym najlepiej wykonywać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W innym przypadku nagrzana trawa oblana zimną wodą narażona zostanie na szok termiczny. Źdźbła zostaną uszkodzone. Poza tym krople wody, które osiądą na roślinach działają podobnie do soczewek. Padające na nie promienie słoneczne tak bardzo nagrzewają roślinę, że prowadzą do znacznych uszkodzeń tkanki. W przypadku nawierzchni trawiastych najczęstszym sposobem podlewania są specjalistyczne systemy nawadniające w postaci zraszaczy (często automatycznych).
Koszenie boisk piłkarskich
W zależności od typu trawnika, koszenie ma różną częstotliwość. Trawniki parkowe lub przydomowe wymagają mniej częstego koszenia niż murawy boisk sportowych. Tym samym można przyjąć, że intensywność koszenia jest w dużej mierze uzależniona od sposobu użytkowania terenu. Pierwsze sezonowe koszenie zależy od wiosenne pogody. Zwykle wykonuje się je na przełomie marca i kwietnia. Ostatnie koszenie jesienne zwykle przypada w terminie połowy października, choć jest to także zależne od pogody. Zbyt nisko przycięte źdźbła będą narażone na przemarzanie korzeni. Pozostawienie zbyt wysokiej trawy skutkuje natomiast łamaniem się oraz gniciem pod warstwą śniegu. Po wykonaniu zabiegu koszenia konieczne jest dokładne wygrabienie terenu z resztek roślinnych.
Nawożenie boisk piłkarskich
Prawidłowe odżywienie traw sprzyja nie tylko polepszeniu ich wizualnego wyglądu i przyspieszeniu wzrostu. Nawożona murawa jest w większym stopniu odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Należy jednak pamiętać o stosowaniu odpowiednich dawek i częstotliwości nawożenia, zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie murawa może zostać znacząco uszkodzona. Sezon nawożenia rozpoczyna się wiosną, a kończy mniej więcej w połowie sierpnia. Trawa musi mieć czas na przejście w stan spoczynku przed mrozami. Przed nawiezieniem konieczne jest wcześniejsze skoszenie trawnika. Równomierne rozprowadzenie nawozu po terenie ułatwi używanie specjalistycznego sprzętu – siewnika, który rozrzuci granulki nawozu. Zabieg nawożenia nie może być przeprowadzany w czasie upałów.