Coraz częściej dzieje się tak, że przy najmniejszych nawet dolegliwościach sięgamy od razu do domowej apteczki po leki. Warto jednak wiedzieć, że są takie schorzenia, na które o wiele lepsze są naturalne sposoby leczenia niż zażywanie tabletek. To niezwykle ważne, gdyż naturalne (domowe) sposoby na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami są dla naszego organizmu o wiele lepsze.
Na pewno do tej grupy zaliczają się domowe sposoby na zaparcia. Przynoszą one o wiele lepsze i dłuższe rezultaty. Są także bardziej zdrowe i można je stosować u każdego. Tabletki w przypadku tego schorzenia nie są zalecane wszystkim (na przykład nie powinny ich przyjmować kobiety w ciąży), mają one tylko doraźny skutek, a dodatkowo zabronione jest stosowanie tych leków przez dłuższy okres.
Dlaczego tak się dzieje, że to natura bardziej pomaga? Przede wszystkim dlatego, że naturalny sposób nie tylko leczy, ale także pozwoli zapobiec zatwardzeniu w przyszłości. Zwłaszcza jeśli zatwardzenie (jak to często bywa) jest wynikiem złej diety.
Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach nie potrzeba żadnych środków w postaci tabletek. Jeśli zaparcia są wynikiem błędów żywieniowych – tabletki nic nie zdziałają w tej kwestii. Wręcz przeciwnie – przyjmowanie leków w takim przypadku może doprowadzić do rozleniwienia jelit, co będzie wynikiem uzależnienia ich pracy od środków wspomagających perystaltykę jelit.
Najczęściej stosowanym i przynoszącym bardzo dobre rezultaty domowym sposobem na zaparcia jest jedzenie kilku suszonych śliwek, które wcześniej zostały namoczone w wodzie.
Pamiętajmy jednak, że na tym nie kończą się domowe sposoby na zaparcia. Równie dobry skutek może nam przynieść zjedzenie około czterech łyżek otrąb pszennych lub owsianych, które zostały wymieszane z naturalnym jogurtem.
Jeśli tylko dopadnie cię problem zaparć – automatycznie zwiększ ilość spożywanych (najlepiej surowych) porcji warzyw i/lub owoców. Zawarty w nich błonnik pozwoli jelitom lepiej poradzić sobie z procesem trawienia. Możesz także wypróbować sposób picia na czczo szklanki przegotowanej wody z miodem. Wiele osób twierdzi, że pomaga im również picie na czczo jogurtu naturalnego.
Dobrze będzie także zwiększyć dawkę codziennego ruchu. To właśnie aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na prędkość, z jaką przemieszcza się pokarm wzdłuż naszego układu pokarmowego. Dobrą praktyką jest także wzmacnianie mięśni brzucha poprzez ich codzienne ćwiczenie (oczywiście – jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań do tego typu ćwiczeń).
Jak widzisz sposobów jest naprawdę dużo i każde mają dobry wpływ na pracę układu pokarmowego. Naprawdę lepiej jest wykorzystać te sposoby, zanim sięgnie się po tabletkę. Mam nadzieję, że w przyszłości przypomnisz sobie te sposoby.