Inżynieria elektryczna rozwija się w zawrotnym tempie, popychając przemysł do przodu. Naturalnym zjawiskiem, powiązanym z rozwojem inżynierii elektrycznej jest równie silny rozwój automatyki przemysłowej.
Sterowanie elektryczne
Automatyka przemysłowa polega na opracowywaniu systemu elektrycznego sterowania potężnymi maszynami przemysłowymi lub całymi przemysłowymi i technologicznymi procesami. Głównym założeniem automatyki przemysłowej jest opracowanie innowacyjnego systemu elektronicznego zarządzania procesami i urządzeniami, który zazwyczaj ogranicza udział człowieka.
Na zjawisko automatyki przemysłowej składa się wiele czynników. Budują ją maszyny produkcyjne, procesy technologiczne, urządzenia montażowe, prasy, roboty, maszyny transportowe, urządzenia służące do pomiarów, maszyny wykonujące konkretną pracę jak silniki, pompy czy przepustnice. Najważniejszą częścią automatyki przemysłowej jest panel sterujący i składające się na niego urządzenia. Najbardziej powszechnym systemem sterowania automatycznego są mikroprocesory wykorzystujące tzw. sterowniki PLC, czyli Programowalny Sterownik Logiczny. Urządzenia te, opierają się na działaniu konkretnego, specjalnie wcześniej opracowanego i wprowadzonego algorytmu, który umożliwia sterowanie pracą maszyny, zastępując człowieka. Sterowniki PLC charakteryzuje cykliczny obieg pamięci, dzięki czemu wykonuje on zadania zgodnie z wprogramowaną kolejnością, etapowo, krok po kroku. W każdej chwili można zmienić również sposób sterowania oraz urządzenie, do którego sterownik został podpięty, poprzez zmianę wartości algorytmu.
Zalety automatyki przemysłowej
Automatyka przemysłowa(http://www.elektrotop.pl/sklep-dzial-320,–,-Automatyka_przemyslowa.html) jest w dzisiejszych czasach niezbędnym sposobem zarządzania procesami przemysłowymi. Ograniczanie lub całkowita eliminacja udziału człowieka, przyczyniają się do znacznych
cięć kosztów i związanego z tym ekonomicznego wzrostu przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, optymalizacji produkcji. Elektroniczna centralizacja zarządzania procesami przemysłowymi, umożliwia lepszą kontrolę, która eliminuje z kolei niebezpieczny czynnik, jakim jest „błąd ludzki”. Niezawodność systemu automatycznego zarządzania zwiększa bezpieczeństwo procesu przemysłowego. Automatyka przemysłowa zwiększa również funkcjonalność. Umożliwia sterowanie kilkoma procesami i ich etapami w jednym momencie, znacznie skracając czas procesów produkcyjnych.
Nowoczesne zakłady produkcyjne i fabryki nie funkcjonowałyby bez rozbudowanego systemu automatyki przemysłowej, dzięki której skracają czas operacyjny potrzebny do przeprowadzenia procesów przemysłowych, tną koszty produkcji i zyskują bezpieczeństwo.