Siekiera siekierze nierówna. Banał? Być może i tak, ale nikt raczej nie zaprzeczy, że siekiery różnych producentów różnią się nie tylko wyglądem i estetyką wykonania, ale również parametrami, możliwościami i materiałami, z których są wykonane. Od lat za jedne z najlepszych produktów na rynku uchodzą siekiery renomowanej firmy rodem z Finlandii.
Siekiery Fiskars zaprojektowane zostały w taki sposób, aby jak najskuteczniej wspomagać prace leśne, w tym także prace związane z rąbaniem drwa na potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego.
W zależności od rozmiaru, przeznaczone są do rozłupywania małych, średnich, a nawet bardzo dużych pni. Wielu użytkowników rzeczonych narzędzi jest zdania, że praca z tymi siekierami to czysta przyjemność, ponieważ ich ostrza wchodzą w drewno jak nóż w masło.
W czym tkwi sekret siekier Fiskars?
Przede wszystkim w wytwarzanych nową technologią ostrzach, które są kute matrycowo i bardzo precyzyjnie szlifowane. Zostały one ponadto poddane podwójnemu hartowaniu, co zdecydowanie wpłynęło na poprawę jego wytrzymałości i długowieczności. Narzędzia te charakteryzuje bowiem także długa żywotność.
Mówiąc o ostrzu nie sposób także nie wspomnieć, że jego krawędź została zaokrąglona w taki sposób, aby wyciąganie siekiery z rozłupywanego kawałka drewna nie sprawiało problemów i wiązało się z nikłym wysiłkiem. Ma to również znaczenie dlatego, iż dzięki temu siekiera Fiskars jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne.
Na ostrzu została umieszczona również specjalna powłoka PTFE, która nie tylko chroni je przed korozją, ale również aż o 25% zmniejsza tarcie.
Trzonek także zasługuje na garść pochwał, ponieważ wykonany jest z nowoczesnego tworzywa zwanego FiberComp, czyli z kompozytu włókna szklanego, dzięki czemu bardzo zyskuje na lekkości, zwiększonej wytrzymałości i trwałości. Rękojeść wykonana z tego materiału sprawia również, że uczucie zmęczenia podczas używania siekiery jest znacznie mniejsze niż w przypadku stosowania tradycyjnej siekiery przy pracy. Wokół ostrza trzonek został ponadto odlany, co powoduje, że pozostaje na swoim miejscu nawet przy intensywnym i energicznym użytkowaniu.
Uchwyt został wykonany natomiast z solidnego antywstrząsowego materiału Softrip, który sprawia, iż znakomicie trzyma się go w ręku. Posiada bowiem ergonomiczny kształt i jest antypoślizgowy. Dodatkowo, rękojeść została odpowiednio zaostrzona, aby narzędzie jeszcze lepiej i jeszcze pewniej trzymało się w dłoni.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że siekiera rozłupująca odporna jest na bardzo zróżnicowane warunki atmosferyczne, takie jak mróz, susza czy duża wilgoć.
Zazwyczaj sprzedawana jest ze specjalnym zabezpieczającym ochraniaczem z tworzywa.
Czy wobec tego siekiera ta posiada jakieś wady? Niestety tak. I jest to wada dosyć istotna dla sporej części naszego społeczeństwa. Tą wadą jest mianowicie jej dosyć wysoka cena, która – w porównaniu z podobnymi produktami – bywa nawet kilkakrotnie od nich wyższa.
Na pytanie jednak czy warto ją kupować, nie odpowiemy jednoznacznie, gdyż zależy to od wielu czynników. Na przykład od tego, czy dana osoba może pozwolić sobie na taki zakup, a poza tym znaczenie ma również to, jak często będzie się z tego narzędzia korzystało. Jeżeli często, to na pewno warto pozwolić sobie na taki wydatek, bo siekiera rzeczywiście znacznie ułatwia i uprzyjemnia pracę. Jeżeli jednak tylko od wielkiego dzwona korzystamy z siekiery, to jej zakup może należy dwukrotnie przemyśleć.