W dzisiejszych czasach wybierając meble kierujemy się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Meblościanki, które jeszcze kilka lat temu stały niemalże w każdym polskim mieszkaniu dziś zastępowane są przez zabudowane, jednolite szafy. Jednak nadal w wielu domach, w pokojach dziennych nadal królują komody. Dziś jest to raczej prosty mebel służący głównie do przechowywania odzieży.
Jednak historia tego mebla sięga aż siedemnastowiecznej Francji, kiedy bogato zdobione komody dumnie prezentowały się we wnętrzach. Swój pierwotny kształt i formę zawdzięcza skrzyniom, które były wcześniej wykorzystywane do chowania ubrań. Kiedy z prostej skrzyni stała się meblem tworzący ją artyści dokładali wszelkich starań by była nie tylko praktyczna ale nade wszystko piękna. Z biegiem lat jednak i wraz ze zmieniającą się modą zmieniał się jej kształt, traciła zdobienia, wzbogacała się o nowe elementy, ale niewątpliwie nie straciła nic ze swojej funkcjonalności. Schemat budowy typowej komody jest zwykle podobny – szuflada, półki bądź szafka, blat. Niekiedy składa się z samych szuflad albo półek – jak to zwykle bywa – znaleźć możemy różne wariacje na temat. Podobnie jak i inne meble jej struktura dopasowywana jest do potrzeb odbiorców, którzy mimo zmieniających się trendów nadal szukają solidnych komód do swoich mieszkań.
Zmieniają się również materiały z jakich jest wykonana. Dawniej komody najczęściej tworzone były z drzewa dębowego i z orzecha. Były to solidnie wykonane i bogato zdobione użyteczne dzieła sztuki. Na ciekawe wykończenie mebla pozwalała specyfika stosowanego surowca – drewno dębowe dawało wiele możliwości twórcom. Ponadto było bardzo wytrzymałe i solidne co wpływało niewątpliwie na standard meble. Dziś nadal produkowane są one z drewna choć niekiedy znaleźć można też takie wykonane z tworzywa.
Z czasem funkcjonalność mebla zaczęła dominować nad jego wyglądem i dziś najczęściej spotykamy proste w formie meble, w których schować można naprawdę dużo. Tym bardziej że „typowa” komoda występuje w dwóch wysokościach – albo mają około metra wysokości lub są wyższe i sięgają około półtora metra. Blat stanowiący górną powierzchnię komody często jest wykorzystywany jako kolejna półka lub przestrzeń, którą wypełniają elementy dekoracyjne takie jak ramki ze zdjęciami, doniczka z ulubioną rośliną, ozdobny zegar.
Warto zauważyć, że pomimo europejskiego rodowodu spotkać możemy komody właściwie na całym świecie co jest doskonałym dowodem na ich użyteczność – jak widać sprawdzają się pod każda szerokością geograficzną.