Piaskowanie jako pielęgnacja podtrzymująca

Filed in Sport by on 19 lipca 2017 0 Comments

Regularne wykonywanie zabiegu piaskowania boisk piłkarskich daje szybki efekt elastycznej wierzchniej warstwy nośnej gleby. Tym samym warstwa ta jest w znaczącym stopniu wzmocniona i ustabilizowana. W przypadku deptania darń staje się coraz bardziej zbita, a tym samym maleje jej przepuszczalność. Dzięki piaskowanie boiska, murawy zostają przewietrzone, co ma istotne znaczenie w przypadku boisk sportowych.

Częste i intensywne użytkowanie boisk znacząco przyśpiesza ten proces. Trawa nie rośnie, a jej miejsce w bardzo szybkim czasie zajmują niechciane chwasty. Poza tym piaskowanie zapobiega powstawaniu filcowatości darni. Intensywne opady nie stanowią już zagrożenia dla traw, ponieważ wierzchnia warstwa darni szybciej wysycha. Trawa jest bardziej wytrzymała zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne warunki pogodowe. Odpływ wody na obszarach sportowych znacząco się poprawia. Piaskowanie można wykonywać częściej, stosując mniejsze ilości piasku (1-3 litrów na metr kwadratowy).

Ogólnie przyjmuje się, że powierzchnia powinna zostać pokryta kilkumilimetrową warstwą piasku (zazwyczaj jest to 3-5 milimetrów). Zwiększenie porowatości podłoża pozwala na lepszy rozwój korzeni traw, a tym samym murawa zagęszcza się. Boiska i inne obiekty przeznaczone do uprawiania wszelkiego typu sportu wymagają corocznego przeprowadzania zabiegu piaskowania, którego wykonanie jest proste. Piasek zostaje równomiernie rozprowadzony po terenie, a wszelkie nierówności zostają wyrównane za pomocą specjalistycznej szczotki trawnikowej.

Po czym poznać piasek dobrej jakości?

Dużą rolę odgrywa sama wielkość ziaren piachu. Powinna się ona mieścić się w przedziale 0-2 mm. Dodatkowo proporcje pomiędzy piasek drobnym, średnim i gruboziarnistym powinny być odpowiednio wyważone. Piasek powinien być wolny od resztek mułu, pyłu oraz glinki, które w znacznym stopniu pogarszają jego funkcjonalność i przepuszczalność. Ph powinno być neutralne, z niską zawartością wapna. Dobrej jakości piasek jest odporny na takie czynniki jak: wietrzenie, zużycie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Cel piaskowania

Dzięki zastosowaniu zabiegu piaskowania teren boiska zostaje wyrównany, a górna warstwa nawierzchni znacząco poprawia swoją elastyczność. Gleba jest bardziej przepuszczalna, dzięki czemu woda spływa szybko w jej głąb. Polepszają się warunki dla wzrostu korzeni traw, minimalizuje się tym samym ryzyko ekspansji licznych chwastów, które uniemożliwiłyby prawidłowy rozrost darni. Zabieg piaskowania podtrzymuje dobry stan nawierzchni trawiastej, poprawiając jej funkcjonalność i estetykę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *