Zespół weselny czy DJ?

Filed in Ślub i wesele by on 4 lipca 2014 0 Comments

Zespół weselny, a może DJ? Przed takim dylematem staje dużo par. Tradycja mówi, aby była to kapela, która będzie zabawiać gości licznymi szlagierami z lat 70-tych czy 80-tych. W ujęciu nowoczesnym często pojawiają się DJ-e, którzy przejmują rolę muzyków i serwują biesiadnikom ich ulubione przeboje disco polo. Plusów i minusów obu tych rozwiązań jest wiele. Dlatego wybór ostatecznego wariantu jest dla znacznej części narzeczonych tak trudnym zadaniem…

Podstawowa różnica, jaka jest między zespołem weselnym, a DJ-em, to nośnik używany przez nich w trakcie zabawy. DJ odtwarza piosenki z płyt albo komputera. Zdecydowanym atutem tego rozwiązania jest mnogość repertuaru, który jest o niebo wyższy od klasycznych kapel, które w swoim repertuarze mają nie więcej niż 200 piosenek. Podejmując się współpracy z DJ-em, lepiej jest Młodej Parze wpłynąć na rodzaj oraz styl muzyczny odtwarzanych piosenek. A do tego goście mają możliwość zamawiania nawet najbardziej mało znanych utworów, czemu niestety nie sprosta niejeden zespół weselny. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia finansów. DJ jest o wiele tańszą alternatywą niż wynajem profesjonalnej kapeli weselnej. Wynika to z wielu faktów. Po pierwsze – jest sam, a zatem całość wynagrodzenia ląduje w jego portfelu, bez konieczności dzielenia. Po drugie – nie śpiewa, w związku z czym prowadzenie wesela jest dla niego mniejszym wysiłkiem.

I choć wynajem DJ-a jest dużo mniejszym wydatkiem, to jednak wiele par nadal przywiązuje wagę do klasyki i wybiera zespół weselny, bo ceni sobie muzykę odtwarzaną na żywo. Wielokrotnie poruszany jest argument, że piosenki z płyt może włączać każdy, a nie wszyscy mają możliwość ich samodzielnego zaśpiewania. W ich mniemaniu, tylko dzięki takiej oprawie muzycznej wesele może zyskać na prawdziwym tego klimacie. I potwierdzają to goście, dla wielu z nich udane wesele to takie, na którym gra zespół weselny.

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy mieć na względzie większą gażę, jaką należy wypłacić orkiestrze. Dlaczego? Dlatego, że kapela zwykle składa się z co najmniej trzech osób i każdy z muzyków chce mieć zapłacony za występ. Średnio, ceny za wynajem kapeli weselnej wahają się od 1.500 złotych do 5.000 złotych, przy czym naprawdę dobre zespoły, które mają bardzo rozbudowane instrumentarium, mogą zażyczyć sobie nawet 10.000 złotych za całonocny występ. Niewątpliwym atutem zespołu weselnego jest również fakt, że nie mają żadnych ograniczeń, co do miejsca, w jakim grają. To znaczy, że mogą towarzyszyć muzycznie Pani Młodej podczas wychodzenia z domu, przy błogosławieństwie czy drodze do Kościoła.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *