Vilcacora, nazywana również kocim pazurem, czepotą puszystą oraz wilczą korą jest substancją, której przypisuje się wiele cennych właściwości leczniczych. Dla wielu osób to cudowny środek hamujący rozwój nowotworów, nadciśnienie czy reumatyzm. Tymczasem jak na razie jedno, co udowodniono, to fakt, że jest suplementem diety, a nie cudownym preparatem na wszystko.
Na co pomaga Vilcacora?
Vilcacora jest kolejnym ziołem o wysokich walorach leczniczych. Na bazie kory, liści oraz korzenia produkowane są liczne specyfiki dedykowane wielu dolegliwościom. Wśród wielu grup społecznych pokutuje pogląd, że wyciąg z rośliny działa na choroby o podłożu alergicznym, schorzenia układu nerwowego, grzybice, zapalenia narządów płciowych i układu moczowego, a także AIDS, cukrzycę oraz raka. Ile jest w tym wszystkim prawdy – nie wiadomo. Póki co trwają liczne badania, których założeniem jest potwierdzenie lub wykluczenie tych teorii.
Choć wilcza kora jest suplementem diety, nie powinna być stosowana bez ograniczeń. Przeciwwskazaniem do jej przyjmowania jest okres ciąży oraz karmienia piersią. Nie powinny po nią sięgać również pacjenci chorzy na hemofilię, niedociśnienie, pacjenci ze stwardnieniem rozsianym i po przeszczepach. Liczne badania wykazały, że w kocim pazurze znajdują się taniny, które w nadmiernej ilości mogą spowodować rozstrój żołądka oraz uszkodzenie nerek. Nie zaleca się również stosowania substancji u dzieci, gdyż nie znane są możliwe reakcje uboczne.
Vilcacora i właściwości rakotwórcze
Wiele osób przypisuje wilczej korze właściwości antynowotworowe. Jednak dostępne na dzień dzisiejszy wyniki badań nie potwierdzają tych tez. Wszystko dlatego, że otrzymane ekspertyzy nie dawały jednoznacznej odpowiedzi. Pierwsze badania laboratoryjne wykazały brak umiejętności niszczenia komórek nowotworowych. Mało tego, wyodrębniły pomoc w ich przetrwaniu. Z kolei inne badania laboratoryjne przedstawiły, że składniki zawarte w wilczej korze spowalniały rozwój komórek raka. Brak spójności w otrzymanych wynikach nie jest zatem podstawą do wysnuwania tak daleko idących właściwości rośliny, mimo iż stawiane hipotezy są bardzo obiecujące.
Jedno pozostaje pewne – koci pazur to doskonały suplement diety. Jeśli badania na zwierzętach i testy laboratoryjne potwierdzą te same efekty kliniczne na ludziach, może się okazać, że mamy do czynienia z cudownym składnikiem o szerokim zakresie działania leczniczego. Póki co, wilcza kora może stanowić bezpieczne urozmaicenie naszej diety. Jedyne skutki uboczne, jakie mogą pojawić się u stosujących to wysypka o łagodnym przebiegu, biegunka, senność czy obniżone ciśnienie krwi.