Zakładanie ogrodu, który zachwyci nie tylko wyglądem, ale również swoją funkcjonalnością, nie jest prostym zadaniem. Ciekawą propozycją urozmaicenia oraz uporządkowania ogrodu jest wykorzystanie kamieni podczas jego urządzania. Kamień naturalny nada przestrzeni niepowtarzalny efekt, wkomponuje się w teren i wyróżni poszczególne gatunki roślin. Ogród z wawrzyniak.com.pl nabierze naturalnego charakteru. Podstawową zaletą wykorzystania kamieni w ogrodzie jest ich ogólna dostępność.
Wykorzystanie kamienia w ogrodzie
Kamienie małej wielkości będą bardzo dobrym rozwiązaniem na pokrycie gruntu. Powstała w ten sposób ściółka zahamuje rozwój niechcianych chwastów na rabatach, da efekt porządku i ładu, a także zahamuje parowanie wody z gleby. Oznacza to, że rośliny nie będą tak szybko przesychać. Do ściółkowania dobrze nadadzą się otoczaki, grys, a także zwykły żwir. Drobne kamienie świetnie nadadzą się także na pokrycie ścieżek lub alejek ogrodowych.
Ciekawym i często spotykanym sposobem na wykorzystanie kamieni w ogrodzie jest skalniak. Z reguły zakładany jest on na stokach lub sztucznie stworzonych podwyższeniach terenu. Zbocza skalniaka powinny mieć łagodne nachylenie. Kamienie w tym przypadku to podstawa i tło dla rosnących na skalniku roślin. Największe kamienie tworzą podstawę stoku. Wyżej wykorzystywane są kamienie o mniejszej wielkości, wszystkie zagłębione w terenie w celu zachowania stabilności. Pomiędzy kamienie zostaje wsypane podłoże, na którym będą rosła wybrana roślinność.
Kamienie mogą również tworzyć obwódki rabat kwiatowych lub klombów. W zależności od potrzeb, można je ułożyć w owale, koła, kwadraty lub niesymetryczne kształty. Kamienie będą tworzyć widoczną i ciekawą granicę nasadzeń.
Rodzaje kamieni stosowanych w ogrodzie
Piaskowiec charakteryzuje się kruchością. Stonowane barwy sprawiają, że można go łatwo wkomponować do różnego typu ogrodów, zarówno naturalistycznych, jak i nowoczesnych. Najczęściej wykorzystywany jest do budowania murków lub altanek.
Wapień jest jasnego koloru. Z reguły tworzy się z niego ogrodowe posągi i murki.
Bazalt wyróżnia się ciemną barwą oraz dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne oraz ścieranie. Dobrze sprawdzi się, jako budulec nawierzchni, podobnie jak marmur oraz porfir.
Granit jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. Łatwo poddaje się obróbkom i jest wytrzymałym materiałem. Z tego powodu jego wykorzystanie jest bardzo różnorodne (ogrodzenia, powierzchnie, schody).
Serpentynit to rodzaj kamienia o ciekawym, ciemnym zabarwieniu. Jego powierzchnia jest chropowata i nieregularna. Oprócz wykorzystania go na pokrycie nawierzchni i dekoracji skalników lub oczek wodnych, jest często stosowany w dekoracyjnych koszach ora ogrodzeniach gabionowych.