W nowoczesnych wnętrzach często spotykamy jedną, dużą otwartą przestrzeń czyli połączenie pokoju dziennego z kuchnią. Meblem stanowiącym granicę pomiędzy obszarem salonu a aneksu z meblami kuchennymi na wymiar nierzadko jest barek. Barek kuchenny to mebel niezmiernie praktyczny i potrzebny – jest on częścią wspólną dla dwóch pomieszczeń. Z jednej strony należy do zabudowy, meble kuchenne Toruń, mieszcząc dodatkowy blat roboczy, a z drugiej to wygodne miejsce do posiedzenia przy porannej kawie czy szybkim posiłku. Barek często nazywany jest półwyspem, bo zazwyczaj jeden z jego boków przylega do ściany.
Tworząc aranżację otwartej przestrzeni z meblami kuchennymi na wymiar często wykorzystujemy barek jako optyczne rozdzielenie przestrzeni. Dzięki takiemu zabiegowi będąc w kuchni mamy widok na salon, a będąc w pokoju dziennym nie jesteśmy również bezpośrednio w kuchni. Dodatkowym i niezaprzeczalnym atutem barku jest ukrycie rozgardiaszu kuchennego powstającego podczas gotowania i oddzielenie go od uporządkowanej w tym czasie strefy wypoczynkowej.
Zalety barku kuchennego
Barek kuchenny jako element zabudowy z meblami kuchennymi na wymiar może mieć funkcję dekoracyjną, lecz zazwyczaj jest również użytkową częścią kuchni, zwłaszcza w niedużych przestrzeniach. W małych pomieszczeniach barek zastępuje stół, ale nie jest to rozwiązanie dla osób, które często przyjmują gości. Wtedy lepiej wstawić tradycyjny stół, nieduży z możliwością rozłożenia. W większych przestrzeniach barek nie wyklucza stołu, dzięki czemu mamy więcej zróżnicowanych miejsc do siedzenia. Przy barku podwyższone stołki, a krzesła przy stole.
Organizacja mebli kuchennych na wymiar z barkiem ma zazwyczaj kształt litery U czyli zabudowane meblami dwie ściany oraz barek lub półwysep. Często też jest to po prostu zabudowa dwurzędowa – na jednej ze ścian jest pełne umeblowanie, drugi rząd to półwysep. Umieszczając meble kuchenne na wymiar w dwóch rzędach rezygnujemy z szafek narożnych, zastępując je bardziej funkcjonalnymi oraz pakownymi szafkami z szufladami lub cargo.
W części kuchennej barek może mieścić płytę grzewczą albo zlewozmywak, należy jednak wówczas pamiętać o właściwym doprowadzeniu prądu i systemu wodno-kanalizacyjnego umożliwiającego takie rozwiązanie. Jeśli barek stanowi dodatkową przestrzeń roboczą w kuchni z meblami kuchennymi na wymiar należy wyposażyć go w gniazdka elektryczne do przyłączenia drobnego AGD jak mikser, czy toster.
Najprostszą konstrukcją barku jest pogłębienie blatu leżącego na szafkach półwyspu w stronę salonu o 30-50cm, wtedy uzyskujemy dużą niepodzieloną, jednolitą powierzchnię. Stołki do tak umieszczonego barku muszą być minimum 10cm wyższe od tradycyjnego krzesła. Kolejnym rozwiązaniem jest umieszczenie osobnego blatu barku poniżej lub powyżej blatu roboczego. Obniżenie pozwoli na dostawienie standardowych krzeseł i korzystanie z blatu jak z tradycyjnego stołu. Blat barku wsparty jest wówczas na nogach stanowiących solidną podporę – we wnętrzu nowoczesnym noga może być stalowa, w klasycznych pokusić się można o drewniane zdobione nogi, które idealnie podkreślą styl.
Podwyższenie blatu barku to nowoczesne rozwiązanie o wielu zaletach. Często blat i noga baru wykonane są z tego samego materiału i wcale nie musi być to ten sam surowiec, który stanowi blat roboczy na szafkach mebli kuchennych na wymiar. Możemy użyć np. olejowanego drewna lub laminatu w kontrastowym wybarwieniu do płyty roboczej. Do barku można dostawić modne hokery. W każdym przypadku kiedy pod barkiem znajdują się meble kuchenne na wymiar należy pomyśleć o estetycznym wykończeniu tyłu szafek. Może być to zwykła płyta meblowa, regał na książki lub wino, ale także robiące duże wrażenie zwłaszcza pod podwyższonym barkiem, dodając optycznie przestrzeni lustro.
Meble kuchenne na wymiar z barkiem to dobry pomysł na połączenie przestrzeni dziennej ze strefą przyrządzania posiłków. Funkcjonalny barek często skupia ludzi, pozwalając na swobodne wypicie kawy i gawędzenie z gotującymi bez przeszkadzania w czynnościach kuchennych.