Pielęgnacja boisk piłkarskich jest kluczowym elementem, bez którego nie można stworzyć boiska o wysokim standardzie jakościowym i który dodatkowo idzie w parze z estetycznym wyglądem. Zabiegi pielęgnacyjne stanowią właśnie ten element, na który należy położyć największy nacisk. Dzięki licznym zabiegom pielęgnacyjnym gleby i trawy, które wspólnie kryją się pod nazwą pielęgnacja boisk piłkarskich, można osiągnąć efekt zadbanego i funkcjonalnego boiska.

Oznacza to, iż można stworzyć wówczas boisko, które jest przede wszystkim bezpieczne dla piłkarzy i gwarantuje im wysoką jakość rozgrywki, a do tego cieszy oko zadbaną murawą. W każdej porze roku należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji boisk piłkarskich i dostosować ją do stanu w jakim znajduje się gleba i trawa oraz do panujących warunków pogodowych. Poniżej kilka słów na temat pielęgnacji boisk piłkarskich w okresie przygotowania obiektu sportowego na nadejście zimy.
Najważniejsze zabiegi na boisku w okresie jesiennym
Okres jesienno-zimowy jest czasem, gdy należy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio przygotować boisko sportowe do nadejścia pierwszych mrozów czy opadów deszczu i śniegu. Boisko piłkarskie po całym sezonie rozgrywek potrzebuje solidnej odbudowy i regeneracji. W pierwszym etapie przeprowadzana jest wertykulacja oraz aeracja zwana inaczej napowietrzaniem gleby. Te dwa zabiegi należą do tak zwanej podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich. Ich głównym zadaniem jest rozluźnienie struktury gleby, tak by stała się ona mniej zbita i zwarta, a bardziej elastyczna.
Dodatkowo, zabiegi te wpływają pozytywnie na rozwój trawy poprzez poprawę warunków wymiany wodno-gazowej w glebie, co korzystnie wpływa na lepsze ukorzenienie się trawy. Warto również wspomnieć, że zabieg wertykulacji pozwala na zebranie z płyty boiska wszelkich gałęzi, patyków czy innych obumarłych szczątków roślin, które w późniejszym okresie zalegając na boisku mogłyby zacząć gnić lub byłyby przyczyną do rozwinięcia się groźnej choroby grzybowej roślin jaką jest pleśń śniegowa.
Należy wspomnieć, że podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to również zabieg zwany piaskowaniem. Piaskowanie boisk polega na równomiernym rozmieszczeniu bardzo drobnych ziaren piasku na całej powierzchni boiska. Celem tego zabiegu jest wyrównanie ewentualnych nierówności w terenie oraz tak jak w przypadku wertykulacji i aeracji – poprawa wymiany wodno-gazowej w glebie.
W ten sposób niezbędne trawie składniki odżywcze łatwiej docierają w głąb gleby do systemu korzeniowego rośliny. Piaskowanie boisk można połączyć z zabiegiem nawożenia. W okresie jesienno-zimowym należy zainwestować w nawóz bogaty w potas i fosfor.
Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich jest odpowiednim wyborem, który pozwoli właściwie przygotować boisko na nadejście mroźnej zimy. Zabezpieczone w ten sposób boisko sportowe, na wiosnę w czasie nowych rozgrywek sportowych, nie będzie wymagało aż tyle pracy, by na nowo mogło spełniać swoją funkcję. Również wzrost trawy na wiosnę będzie ułatwiony, jeśli już teraz odpowiednio zabezpieczymy trawę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak mróz, śnieg czy ulewne deszcze.