Oświetlenie w kuchni z meblami kuchennymi na wymiar

Filed in Dom by on 2 czerwca 2019 0 Comments

Decydując się na nową zabudowę z meblami kuchennymi na wymiar należy pamiętać o doborze odpowiedniego oświetlenia, dostosowanego do naszych potrzeb i znacznie ułatwiającego pracę w kuchni. Jest to nieodłączny element pełniący bardzo ważną funkcję, ponieważ dobre oświetlenie nie tylko pozwala komfortowo pracować, ale buduje również atmosferę pomieszczenia. W prawidłowo oświetlonej kuchni będziemy dobrze się czuć, zatem chętniej też będziemy spędzać w niej czas pracując, a także podczas chwil relaksu. Rozmieszczenie światła ma również duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, ponieważ w jasnym pomieszczeniu przy dobrej widoczności nie jesteśmy tak narażeni na wypadki. Więcej na zebra-studio Toruń.

W każdym pomieszczeniu z meblami kuchennymi na wymiar standardowo występuje oświetlenie umieszczone w suficie, najczęściej jest to lampa w centralnej części pomieszczenia. Zwykle nie jest to jednak rozwiązanie wystarczające, które w pełni oświetli przestrzeń do pracy na blatach mebli kuchennych na wymiar. Przez wzgląd na fakt, że osoba pracująca przy blacie stoi tyłem do centralnego światła, będzie rzucać cień na przestrzeń roboczą, tym samym utrudniając sobie pracę przy zmywaniu naczyń czy gotowaniu, a także narażając się na wypadek przy krojeniu. Z tego powodu konieczne jest zaplanowanie dodatkowego oświetlenia mebli kuchennych na wymiar. Pomocne może okazać się umieszczenie lamp dookoła całego pomieszczenia z meblami kuchennymi na wymiar, na przykład stosując oświetlenie punktowe w suficie podwieszonym. W ten sposób zyskujemy doświetlenie każdego elementu kuchni w równym stopniu, co znacząco wpływa na komfort pracy. Jednak jest to rozwiązanie wymagające dodatkowego nakładu pracy i generujące dodatkowe koszty oraz nie nadające się do niskich pomieszczeń z szafkami wiszącymi.

Obecnie ogromną popularność zyskało oświetlenie w meblach kuchennych na wymiar określane jako podszafkowe, z którego korzystać możemy niezależnie od rodzaju głównego źródła światła, jakim jest słońce bądź lampa sufitowa, a także w nocy, kiedy ustawimy poziom świecenia na delikatne czuwanie. Oświetlenie podszafkowe to lampy led montowane pod szafkami wiszącymi mebli kuchennych na wymiar. Lampy takie mogą być lampy podłużne – występujące jako listwy lub punktowe. Zaletą oświetlenia punktowego jest możliwość umieszczenia tylko w kluczowych miejscach, wadą natomiast nierównomierne oświetlenie powierzchni. Z tego powodu najkorzystniejszą opcją są listwy LED montowane w dolnej płycie na całej długości szafki. Wmontowana listwa jest prawie niewidoczna, a dodatkowo może posiadać funkcję Led Emotion ze ściemniaczem i regulacją barwy światła. Oświetlenie podszafkowe w meblach kuchennych na wymiar pełni szczególnie ważną funkcję podczas pracy przy blacie, ponieważ światło dociera w sposób bezpośredni do powierzchni, której w danej chwili używamy. Dzięki technologii Led Emotion możemy płynnie regulować jego jasność oraz barwę, dzięki czemu dobieramy je do własnych potrzeb oraz upodobań. Jasne białe światło najlepiej nadaje się do pracy przy blacie mebli kuchennych na wymiar, a przyciemnione i cieplejsze stworzy przytulny klimat w pomieszczeniu podczas spędzania czasu w kuchni wieczorem bądź ze znajomymi.

Dodatkową możliwością jest zastosowanie oświetlenia wewnątrz szafek z przeszklonymi frontami, które pełnić będzie wyłącznie ozdobną funkcję, ale doda pomieszczeniu elegancji i je rozjaśni. Kuchnię możemy również rozjaśnić stosując podświetlenie półek regałów otwartych, przez co w pomieszczeniu panować będzie przytulna atmosfera, a wszelkie elementy dekoracyjne będą dobrze widoczne. W kuchniach z meblami kuchennymi na wymiar w stylu klasycznym sprawdzą się dodatkowe lampy montowane w górnym wieńcu szafek wiszących, które dodawać będą pomieszczeniu elegancji i niepowtarzalnego stylowego wyglądu.

Praktycznym rozwiązaniem są także listwy LED podświetlające wnętrze szuflad mebli kuchennych na wymiar, dzięki którym mamy pełną widoczność ich zawartości, przez co łatwiej wybrać szukany produkt, a także zyskujemy kolejny efektowny element dekoracyjny.

Elementem spełniającym zarówno funkcję oświetlenia i ozdoby może stać się wolnowiszący okap kuchenny. Współczesne okapy posiadają elegancki design o wyglądzie ozdobnych lamp, pasujący do nowoczesnych aranżacji jak i kuchni w stylu klasycznym. Dają dużo jasnego światła, przez co możemy wykorzystać je jako pełnoprawny element oświetlenia w kluczowym miejscu pomieszczenia, jakim jest płyta kuchenna.

Szeroki wybór możliwości oświetlenia w pomieszczeniu z meblami kuchennymi na wymiar sprawia, że każdy może spersonalizować wygląd swojej kuchni poprzez oświetlenie i jego rozmaite funkcje, dlatego warto ten element rozważyć jeszcze na etapie planowania zabudowy meblowej. Należy podjąć wybór odzwierciedlający nasze pragnienia i potrzeby w pomieszczeniu tak istotnym jak kuchnia, w którym toczy się życie domu. Podjęcie prawidłowej decyzji odpowiedniej dla nas zagwarantuje, że będziemy jeszcze chętniej i częściej spędzać czas w kuchni, z której będziemy zadowoleni przez wiele lat, a codzienne prace staną się przyjemnością.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *