Zadbane boisko piłkarskie jest składową kilku istotnych elementów – rodzaju gleby, rodzaju i kondycji trawy oraz przede wszystkim odpowiednio przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zabiegi te są niezbędne, aby uzyskać boisko sportowe z soczyście zieloną trawą, która będzie mocna i odporna na uszkodzenia, zarówno te mechaniczne jak i te wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych.
Pielęgnacja boisk piłkarskich, w skład której wchodzą owe zabiegi pielęgnacyjne, umożliwia również skuteczną dbałość o glebę oraz jej wierzchnią warstwę na płycie boiska, by stworzyć murawę bezpieczną dla piłkarzy oraz taką, która gwarantuje wysoką jakość rozgrywek sportowych. Na dobrze przygotowanej, elastycznej nawierzchni gra piłkarska jest o wiele wygodniejsza, bezpieczniejsza oraz lepsza jakościowo.
Jakie są najważniejsze zasady nawożenia boisk piłkarskich?
Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na kilka rodzajów – podstawową, podtrzymującą oraz regeneracyjną pielęgnację boisk piłkarskich. Każdy z tych rodzajów obejmuje kilka różnych, istotnych zabiegów. Nawożenie boisk, na którym chcemy się skupić w tym artykule, należy do rodzaju podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich obok takich zabiegów jak nawadnianie boisk oraz koszenie. Są to zabiegi, które należy przeprowadzać na bieżąco, ponieważ są one kluczowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy.
W przypadku zabiegu nawożenia boisk należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, ponieważ tylko wówczas będzie ono spełniało swoją rolę. Jedną z tych zasad jest oczywiście dobór odpowiedniego nawozu. Warto zaufać producentom i kierować się wskazówkami podanymi na etykiecie. Nawozy mają za zadanie dostarczać potrzebnych roślinie niezbędnych składników odżywczych, tak więc powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju zasianej trawy. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na to, by dobrać nawóz również do rodzaju gleby oraz do warunków pogodowych. W okresie wiosennym, kiedy trawa budzi się do życia po zimowym spoczynku potrzebuje pokaźnych ilości nawozów bogatych w azot. Zupełnie inaczej jest w okresie jesienno-zimowym, wówczas należy zainwestować w nawóz bogaty w fosfor i potas, które sprawdzają się lepiej w okresie spoczynku rośliny.
Nie bez znaczenia jest również wiek trawy. Trawy określane jako młode, czyli takie do lat 3, potrzebują nawozów, które są nawet o kilkanaście procent bogatsze w składniki mineralne w stosunku do zapotrzebowania traw starszych. Nawozy posiadające więcej składników odżywczych powinny być także stosowane w przypadku boisk piłkarskich, które są silnie eksploatowane. Trawa pokrywająca takie boisko wymaga zdecydowanie wyższego zapotrzebowania na składniki mineralne niż trawa porastająca słabo użytkowane boiska piłkarskie. Poza doborem odpowiedniego nawozu należy pamiętać także, aby nawożenie boisk piłkarskich było przeprowadzane w miarę możliwości na glebie suchej lub lekko wilgotnej.
Nie należy przeprowadzać tego zabiegu podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich na glebie mokrej, po intensywnych opadach deszczu. Oczywiście nawóz musi być równomiernie rozmieszczony na całej płycie boiska, dlatego warto rozważyć połączenie tego zabiegu z innym zabiegiem pielęgnacyjnym – piaskowaniem boisk. Piaskowanie boisk jest zabiegiem wchodzącym w skład podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich. Polega na równomiernym rozsypaniu bardzo drobnych ziarenek piasku na całym boisku. Często piaskowanie boisk i nawożenie boisk są przeprowadzane wspólnie.