Codzienne życie nierzadko przysparza nam problemów, które musimy rozwiązać na drodze prawnej. Jednak nie każdy z nas wie, jak się do tego zabrać. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest udanie się do firmy świadczącej usługi doradztwa prawnego, ponieważ ona w profesjonalny sposób pomoże nam rozwiązać problem.
Nie każdy musi znać się na prawie, ale każdy ma z nim do czynienia na co dzień. Pracując zawodowo możemy znaleźć się w sytuacji, w której kodeks pracy i jego znajomość może okazać się dla nas niezwykle istotna. To samo dotyczy życia prywatnego, kiedy to możemy potrzebować pomocy chociażby w sprawach spadkowych, czy rodzinnych. Wtedy pomocna okaże się osoba znająca kodeks cywilny. A do radcy prawnego możemy zwrócić się z każdym problemem, czy pytaniem dotyczącym procedur prawnych. Jego podstawowym zadaniem jest udzielanie porad i opinii. I nie dotyczy to jedynie osób prywatnych. Firmy, spółki i przedsiębiorstwa o wiele częściej stykają się z prawem, przepisami, dokumentacją, a nie w każdym z nich jest zatrudniony etatowy prawnik. Jeśli nikt z pracowników i zarządu nie posiada odpowiedniej wiedzy i kodeks spółek handlowych stanowi dla nich zagadkę, firma powinna rozważyć zatrudnienie prawnika lub korzystanie z porad biur radców prawnych.
Niewiele osób wie jednak, że zasięgnięcie porady prawnej nie musi teraz oznaczać wizyty w biurze radcowskim. Wiele firm przeniosło swoją działalność do internetu, przez co uzyskanie porady prawnej odbywa się teraz drogą elektroniczną, pozwalając na oszczędność czasu i kosztów, zarówno ze strony biura radcowskiego, jak i jego klientów.
Internetowe doradztwo jest oparte na kontaktach z klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej. Chcąc zasięgnąć opinii czy też porady radcy prawnego, wystarczy napisać maila do takiego biura i uzgodnić cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić na pomoc prawną. Wiele biur udziela porad w ramach pierwszej wniesionej opłaty i jest to tzw. abonament, dzięki któremu nie musimy płacić za każde pytanie z osobna. Warunkiem jest, by pytania dotyczyły jednej sprawy. Nie oznacza to jednak, że praca wirtualnych radców prawnych ogranicza się jedynie do odpowiedzi na pytania. Tak jak tradycyjne biura, zajmują się oni także tworzeniem dokumentów prawnych. Wystarczy złożyć zamówienie na interesujący nas dokument, niezależnie od tego, czy jest to pozew, pismo procesowe lub dowolna umowa.
Ułatwienie dostępu do uzyskiwania porad prawnych za pomocą internetu wydaje się dobrym pomysłem, nie zagrażającym tradycyjnemu doradztwu prawnemu ze względu na duże zapotrzebowanie rynkowe. Teraz każdy ma nieograniczony dostęp do usług prawnych, co z pewnością znacznie ułatwi im prowadzenie działalności gospodarczej, jak i codzienne życie.