Zadbany ogród, nawet niewielkich rozmiarów, może znacząco podnieść urok otoczenia domu, nawet, jeżeli dalsza okolica nie jest zachwycająca. Niewielki kawałek wypielęgnowanej zieleni pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny i stwarza miejsce, w którym każdy chętnie odpocznie. Ogrom gatunków drzew, krzewów i kwiatów pozwala stworzyć ogród marzeń, często niewielkim kosztem – wawrzyniak.com.pl.
Aranżując przestrzeń na zewnątrz domu często pragnie się wyróżniać na tle innych ogrodów. Można zdecydować się na nasadzenia w stylu ogrodów angielskich, japońskich, wiejskich, śródziemnomorskich, skalnych i wielu innych. Innym rozwiązaniem jest kierowanie się swoimi osobistymi projektami i dopasowanie ogrodu do własnych potrzeb. Projektując i aranżując ogród warto zwrócić uwagę na rolę kamienia, który nada otoczeniu interesujący charakter i wyróżni przestrzeń na tle innych. Jest materiałem naturalnym, na tle, którego bardzo dobrze prezentują się rośliny.
Zastosowanie kamienia w ogrodzie
Jedną z podstawowych funkcji kamienia w ogrodzie jest stworzenie z niego nawierzchni dla różnego typu ścieżek, podjazdów lub alejek. Utwardzenie nawierzchni pozwoli na bezpieczniejsze poruszanie się po niej. W tym przypadku najczęściej stosowanymi kamieniami naturalnymi są: piaskowiec, kostka kamienna z granitu lub bazaltu, wapień, kwarcyt, marmur lub porfir. Różnorodność kształtów oraz barw kamienia pozwoli na stworzenie niepowtarzalnej nawierzchni, którą będzie ławo utrzymać w czystości.
Kamienie bardzo dobrze nadają się na skalniaki, tworząc tło, a właściwie podstawę dla rosnącej na niej roślinności. Przy zakładaniu skalniaka używa się duże kamienie, czasem głazy narzutowe. Dzięki temu rośliny są wyeksponowane, a kamienie nadają unikatowy charakter aranżacji.
Innym zastosowaniem kamieni w ogrodzie jest wykorzystanie ich, jako indywidualnej ozdoby. Mogą być przekształcone przez człowieka i mieć formę rzeźby, albo pozostawać w pierwotnej formie. Kamień naturalny nadaje się również na budulec architektury ogrodowej, takiej jak ławki, grill lub fontanna.
Kamienie świetnie sprawdzą się, jako murki podtrzymujące podniesione rabaty lub jako obrzeża wydzielonych rabat, dzięki czemu roślinność nie będzie rozrastać się w nieodpowiednim kierunku. Kostki kamienne mogą także tworzyć murki i obrzeża, chroniąc tym samym nawierzchnię przed nadmiernym brudzeniem.
Zalety stosowania kamienia w ogrodzie
Kamienie są naturalnymi surowcami, wykazują duża trwałość i przepuszczalność dla wody. Dzięki temu nawierzchnie nie będą zamakać, co jest ważne szczególnie na gruntach gliniastych lub podmokłych. Odpowiednio dobrane kamienie dają ciekawy efekt wizualny, pasują do roślinności, która efektownie wygląda na ich tle. Pasują do każdego typu ogrodu.